Jedan tunel je dug oko 15 metara, nedovršen i proteže se kroz dve zemlje. Počinje uz odvodne kanale uz granicu SAD i Meksika i naglo završava ispod parkinga u Arizoni.

Drugi se kreće oko 25 metara, takođe nedovršen. Početak je pronađen u napuštenoj prodavnici u meksičkom pograničnom gradu Nogalesu.

Treći ima oko 10 metra, takođe negde u Nogalesu, iako nije jasno gde počinje ili završava.

Ovi tuneli, za koje vlasti sumnjaju da su izgrađeni za krijumčarenje ljudi i droge, pronađeni su u proteklih mjesec dana, budući da je predsednik Tramp i dalje tražio 5,7 milijardi dolara za izgradnju graničnog zida između Sjedinjenih Država i Meksika. Zastoj oko Trampovog obećanja o kampanji potpisivanja rezultirao je sada najdužim zatvaranjem vlade u istoriji zemlje, ostavljajući hiljade federalnih radnika bez plate.


Predsednik je tvrdio da bi izgradnja fizičkih barijera sprečila ilegalnu imigraciju i trgovinu drogom. Međutim, stručnjaci kažu da ovi tuneli potvrđuju realnost na južnoj granici: Droga se ransportuje kroz više kanala, uključujući i podzemlje.

Fizička barijera, bilo da se radi o ogradama, čeličnim letvicama ili betonskom zidu, sprečavala bi ljude koji su voljni da igraju po pravilima. Ali za one koji to nisu ili ne mogu da priušte, zidovi su samo privremene neugodnosti, rekao je Dejvid Širk, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu San Dijego.

"Da li govorimo o drogama ili ljudima, gde postoji volja, postoji način da se zaobiđe zid. ... Ovi tuneli naglašavaju uzaludnost tekuće rasprave u činjenici da će biti mnogo načina na koje će krijumčari i nedokumentovane osobe moći da prekrše barijere koje gradimo na granici “, rekao je Širk.

Nedavna otkrića su među najnovijim. Više od 200 tunela pronađeno je u istoriji američke granične patrole.

Kristofer Vilson, zamenik direktora Meksičkog instituta u Međunarodnom centru za naučnike Vudrou Vilson, rekao je da su tuneli pronađeni u gradskim ili prigradskim područjima i obično ulaze ili izlaze iz zgrada u Sjedinjenim Državama. Oni su izgrađeni u područjima gde zidovi i ograde, ponekad dvostruke ili trostruke ograde, već postoje, a više zidova to ne bi zaustavilo, rekao je on.

"Otkriće novih tunela ponovo naglašava [potrebu] za strategijom sa više krakova bez obzira na to šta radite", rekao je Vilson, navodeći ulaganja u tehnologiju i osoblje u ulaznim lukama. "Što se tiče povraćaja investicije, 5 milijardi dolara ili 20 milijardi dolara ili 60 milijardi dolara za zid, to neće dati dobar povračaja investicije."

Vilson je rekao da je teško utvrditi koji procenat droge dolazi u Sjedinjene Države preko tunela. Većina nezakonitih droga ulazi u Sjedinjene Države preko zvaničnih prelaza.

Bivši saradnici zloglasnog šefa kartela Hoakima "El Čapa" Guzmana nedavno su svedočili na suđenju da su godinama koristili tunele za krijumčarenje kokaina ispod granice između Meksika i Arizone, ali su kasnije počeli da pronalaze druge načine.


Neki tuneli su bili kratki i još uvek u izgradnji kada su ih vlasti pronašle. Neki su bili veći i duži, kao što je tunel od 200 metara, koji je pronađen u avgustu pod napuštenim restoranom KFC u San Luisu, i još jedan u oktobru u Baha Kaliforniji u Meksiku, samo 60 metara južno od granice.

Drugi su bili sofisticiraniji, kao što je 800 metara tunela opremljenog ventilacijom, šinama i električnom energijom, koji je pronađen u San Diegu i Tihuani 2016. godine. To je najduži tunel otkriven do sada.

Novootkriveni tuneli, svi pronađeni blizu ili duž dva grada Nogales - jedan u Meksiku i jedan u Arizoni - su rudimentarni, u poređenju sa tim tunelom. Krijumčari su dugo gradili tunele duž dva grada Nogalesa, koristeći prednosti sistema za odvod koji dele. La Džornada, jedna od dnevnih novina u Meksiko Sitiju, izvestila je da je više od 210 otkriveno u ovom regionu od 1990. godine.


Prvi je pronađen u decembru od strane agenata pogranične patrole u ​​Taksonu i meksičkim vlastima, navodi se u saopštenju. Ulaz je bio potopljen duž drenaže izgrađene ispod dva grada Nogalesa. Dug je oko 15 metara, širok pola metra i visoka 2 metra. Dobar komad tunela, oko 15 metara, proteže se u Sjedinjene Države, u Nogalesu, Arizoni, gde je njegov kraj pronađen ispod parkinga. Vlasti su rekle da su pronašle alatke za kopanje , što sugeriše da je tunel još uvek u izgradnji.

Kurir.rs/Vašington post

Foto: AP