Nova američka kongresmenka Aleksandrija-Okasio Kortez, koja je i pre nego je ušla u Kongres postala zvezda među demokratama - i omražena među republikancima - ponovo je postala viralna zbog svog nastupa na Kongresnom odboru za nadzor.

Ova 29-godišnja predstavnica Demokrata iz Njujorka, koja je do pre koju godinu radila kao konobarica, odlučila je da zaigra "kviz korupcije" s etičkim ekspertima koji su saslušani pred odborom.

Postavila im je niz domišljatih hipotetičkih pitanja kojima je razotkrila dramatični nedostatak propisa koji bi spriječili da sebični i korumpirani zastupnik čini što god hoće. A onda je pokazala da je situacija s korumpiranim predsednikom još gora.

"Hajdemo zaigrati igru munjevitih rundi, ja ću biti negativac i želim da se izvučem sa što je više loših stvari moguće, idealno kako bi se obogatila i ostvarila svoje interese, čak i ako to znači stavljanje mojih interesa ispred onih američkog naroda", počela je Okasio-Kortez.

"OK, gospođo Hobert-Flin. Ja želim da se kandidujem. Ako želim voditi kampanju koju potpuno finansiraju korporativni odbori za političku akciju (fondovi za prikupljanje sredstava za predizbornu kampanju, poznati po akronimu PAC, s time da se verzija ovog fonda koja može prikupljati neograničena sredstva zove super PAC), sprečava li me u pravnom smislu išta da to učinim?", pitala je kongresmenka jednu od etičkih eksperata. "Ne", bio je kratak i jasan odgovor.

Dakle, zaključila je kongresmenka, ništa je ne sprečava da koristi "tamni novac specijalnih interesa" iz korporativnih PAC-ova industrije fosilnih goriva, farmacije ili (privatnog) zdravstva.

Zatim je pokazala članak jednog od eksperata iz panela pred njom naslovljen "Ove isplate ženama su bile neprimerene, ali to ne znači da su bile ilegalne", vezano za skandal oko svota u ukupnom iznosu od nekoliko stotina hiljada dolara koje je predsednik Donald Tramp, odnosno njegov tadašnji advokat Majkl Koen, isplatio navodnim Trampovim ljubavnicama - porno-glumici Stormi Danjiels i Plejboyevoj zečici Karen Mekdugal u zamenu za njihovo ćutanje vreme predizborne kampanje.

"OK, recimo da sam stvarno, stvarno loš tip. I recimo da imam tajne koje trebam da prikrijem da bih mogla biti izabrana. Mogu da činim svakakve grozne stvari. Potpuno je legalno da potplatim ljude (za ćutanje). A to se smatra govorom. Taj se novac smatra govorom", nastavila je Okasio-Kortez.

"Dakle, sad sam izabrana. Unutra sam. Imam moć da lobiram za, predlažem i oblikujem zakone koji su na snazi u SAD-u. Sjajno. Ima li ikakve čvrste granice, gospođo Hobert-Flin, u smislu toga koje zakone smem da menjam, postoje li ikakva ograničenja na zakone koje smem da pišem ili utičem na njih, na osnovu fondova specijalnih interesa koje sam prihvatila kako bih bila izabrana?", pitala je Okasio-Kortez. "Nema ograničenja", odgovorila joj je etičarka.

Okasio-Kortez je postavila sledeće pitanje: "Sada, gospodine Mehrbani, ono što na kraju želim je obogatiti se sa što manje rada. To je ono što stvarno želim kao negativac, zar ne? Dakle, sprečava li me išta da držim akcije u naftnoj ili gasnoj kompaniji i da onda pišem zakone koji će deregulirati tu industriju, koji bi mogli da podstaknu rast akcija te firme, a da ja tako zaradim mnogo novca?"

"Mogli biste to napraviti", rekao joj je ovaj etičar.

"Dakle, još je lakše za predsednika SAD-a (da bude negativac)"

Ova demokratska socijalistkinja je zatim pitala "je li moguće da elementi ove priče vrede za našu trenutnu vladu i trenutne zakonodavce". I na to je dobila potvrdan odgovor iz panela.

"Dakle, imamo sistem koji je fundamentalno disfunkcionalan. Imamo ove uticaje koji postoje u ovom telu. Što znači da su ovi uticaji ovde, u ovom odboru, i oblikuju pitanja koja se postavljaju vama. Je li to tačno?", pitala je Okasio-Kortez. "Da", odgovorio joj je ekspert.

Ali Okasio-Kortez tu nije bila gotova. "Vezano za kongresni nadzor koji imamo, ograničenja koja postoje za mene kao kongresnicu, u usporedbi s izvršnom granom vlasti, u poređenju sa, recimo, predsednikom SAD-a, da li biste rekli da Kongres ima istu vrstu kriterija odgovornosti?", pitala je.

"U smislu zakona koji se odnose na predsednika? Nema gotovo nikakvih zakona koji se odnose na predsednika", odgovorio joj je ekspert, na što je Okasio-Cortez poentirala kako za svakog kongresnika, iako imaju izuzetno labava ograničenja u smislu sukoba interesa, svejedno "vredi viši etički standard nego za predsednika SAD".

"Dakle, još je lakše za predsednika SAD-a (da bude negativac), rekla bih", zaključila je Okasio-Kortez.

Kurir.rs/Index.hr

Foto: EPA