Svi avioni 737 maks 8 i 9 američkog proizvođača aviona "Boing" spušteni su na zemlju da bi se ispitali bezbednosni problemi zbog kog su u šest meseci pala dva "boinga" i poginulo 346 ljudi.

Posle odluke predsednika SAD Donalda Trampa da se pod hitno prizemlje sporni avioni, i sam "Boing" je preporučio globalno suspendovanje svih modela aviona 737 maks, javlja CNN.

Podsećamo, panika je počela ove nedelje, kad se srušio "boing" etiopskog avio-prevoznika "Etiopija erlajnza", pri čemu je poginulo svih 157 putnika i članova posade. Koliko u oktobru prošle godine, "boing" kompanije "Lajon er" srušio se iznad Javanskog mora i pritom je poginulo 189 osoba.

epa-str02-epa-str.jpg
EPA / str 

Odmah posle pada etiopskog aviona 50 država zabranilo je let "boinzima" 737 maks: Australija, Austrija, Belgija, Bugarska, Bermudi, Kanada, Kina, Hrvatska, Kipar, Češka, Danska, Egipat, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Indija, Indonezija, Irak, Irska, Italija, Kuvajt, Letonija, Liban, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Malta, Meksiko, Mongolija, Holandija, Novi Zeland, Oman, Panama, Poljska, Portugalija, Rumunija, Singapur, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska, Švajcarska, Tajland, Turska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države.

Upravo je stigla vest da su i Rusija i Japan zatvorili svoje nebo za ove "Boingove" avione.

Što prizemljenje flote znači? Za putovanja - ne previše, jer od 700.000 komercijalnih letova zakazanih ove sedmice, samo 1 odsto otpada na "boing" 737 maks.

Međutim, finansijske posledice su velike. Posle Trampove odluke o prizemljenju vrednost deonica "Boinga" pala je za 3 odsto. Ukupno, "Boingove" deonice izgubile su 10 odsto svoje vrednosti, što je tu američku megakompaniju koštalo 25 milijardi dolara.

U Francuskoj je počela analiza crne kutije iz aviona "Etiopija erlajnza", a stručnjaci treba da odgovore i na pitanje da li je taj avion imao iste probleme kao avion "Lajon era".

"Važno je napomenuti da se u oba slučaja radilo o novom avionu i o istom modelu. Također, nesreća se dogodila u istoj fazi leta, nedugo posle poletanja. Međutim, potrebna je detaljna provera kako bi se utvrdio tačan uzrok poslednje nesreće", rekao je za Bi-Bi-Si Džon Striklend, avio-analitičar firme Džej-El-Es konsalting (JLS Consulting).

Kurir.rs/Index.hr

Foto: AP, EPA

POGLEDAJTE BONUS VIDEO: