“Nuklearno utvrđenje” Rusije nalazi se na poluostrvu Kola, na kom je u neprobojnoj hladnoći Arktika uspostavljena odbrambena mreža od strateške važnosti. Kremlj je odlučio da tamo rasporedi većinu svog zastrašujućeg nuklearnog arsenala.

Na severozapadnom kraju Ruske Federacije, nad ledenim Barencovim morem i Belim morem, raspoređen je sistem baza na više od 100 000 kvadratnih kilometara. Tamo su smeštene strateške podmornice i bombarderi, svi sposobni za nošenje raketa naoružani nuklearnim bojevim glavama.

U području Severomorska je raspoređena ruska Severna flota, najmoćnija mornarička jedinica Kremlja. Strateški bombarderi sa mogućnostima preleta Atlantika, kao što su "tupoljev Tu-160", (beli labud) i Tu-95 Medved, spremni su za poletanje sa aerodroma Olenegorsk.

U tom ledenom bastionu, nekoliko stotina kilometara od granice s Finskom i Norveškom, Rusija je postavila neke od ključnih delova svoje “nuklearne trijade”. Odavde brodovi i ruske mornarice neprestano isplovljavaju i plove kako bi se na kraju pojavili u međunarodnim vodama izvan evropskog kontinenta sa zapadne strane ili direktno na Mediteranu, a strateški bombarderi redovno lete praćeni NATO presretačima.

Zbog svog strateškog položaja, ulaz u Belo more, koje vodi direktno u srce ruskog “Harlanda”, takođe je zaštićen. Tamo se nalaze glavna brodogradilišta koja dizajniraju i grade novu flotu podmornica. U tvrđavi na Arktiku se nalazi i pet drugih instalacija i skladišta nuklearnog oružja smeštenih u Gadževu, dolini Kola, Ščukozaru i Bolšoj Ramozeru.

Odavde će se pokretati sve vrste odbrambenih kampanja kojima je cilj da zadrže ili dobiju nadmoć na Arktiku ili bilo kog scenarija sukoba ruske sile sa NATO paktom u severnoj Evropi.

Zapadni saveznici, zabrinuti su zbog vojne sile koju je Rusija rasporedila “tako blizu” granica NATO pakta, i uznemireni rutama napadačkih podmornica koje nestaju pod arktičkim ledom i ponovo se pojavljuju negde drugde. Oni zato pokušavaju da ojačaju protivmere za borbu protiv podmornica i nastavljaju da sprovode godišnje vežbe pod izgovorom moguće invazije s Istoka.

Godišnjim vežbama žele zapravo da pokažu Moskvi kako se mobilizacijom većine zapadnih snaga, koje očekuju rusku intervenciju, može obuzdati “velika ofanziva Kremlja”. Međutim, poluostrvo Kola je prvi bastion ruske odbrane okrenut prema Zapadu, ali sa kapacitetom sile koja može da zadrži Sjedinjene Države i saveznike koji su blizu ili izlaze na Arktik.

Prema analitičarima ovo područje biće u budućnosti poprište međunarodnih napetosti, pre svega zbog spora oko trgovinskih puteva koji će ovde probiti “put kroz led”.

Kremlj je već najavio plan jačanja vojnih snaga i nameru da brani svoje teritorijalne vode, upozorivši da će “Rusija da štiti nacionalne interese u regiji”.

Ovo je i realno s obzirom na to da se Arktik pretvorio u mesto gde se sukobljavaju teritorijalni, vojni i strateški interesi niza država koje vide potencijale i resurse u polarnoj regiji u kojoj ne priznaju granice ruskog akvatorija.

Kurir.rs/Logicno.com

Foto printscreen YT