Svakog dana, etiopski pravoslavni sveštenik Hajleselasije Kasej, pešači dva sata, a onda se penje uz opasnu stenu kako bi stigao do crkvice Abune Jemate Guh koja je uklesana u kamenu.

Abuna Jemata Guh se nalazi na severu Etiopije i ukelsana je u steni, a svodovi su prekriveni divnim freskama. Nalazi se na visini od 250 metara i do nje se može stići jedino pešice i to bos. Jedna deonica od 10 metara je gotovo potpuno vertikalna.

profimedia0189768705.jpg
Profimedia 

Izgradio ju je Abuna Jemata, jedan od devet etiopskih svetaca, koji su iz Sirije ili Evrope došli do Etiopije kako bi širili hrišćanstvo u 5. veku.

I dok jedni tvrde da je ovu lokaciju izabrao da bi crkva bila bliže nebesima, drugi veruju da je hteo da je sakrije od mogućih neprijatelja.

profimedia0194100933.jpg
Profimedia 

Posebnu pažnju privlače freske na zidovima. Sve su originalne, a savršeno su se očuvale zahvaljujući toplom vremenu bez vlage.

et5.jpg
YouTube/Printscreen 

Ocu Kaseju se mnogi dive jer se do crkve penje svakog dana.

et2.jpg
YouTube/Printscreen 

"Ne plašim se dok se penjem jer to radim svakog dana. Veoma je teško, ali izvodljivo. Svakog jutra se budim veoma rano. Onda radim u kući do 6 ujutru, pa se zaputim ka Abuni Jamati. Kada izađem iz kuće veoma sam srećan što idem tamo, ispuni mi se srce", kaže sveštenik.

et1.jpg
YouTube/Printscreen 

Oko dva sata pešači do podnožja crkve, a vreme na planini provodi u izučavanju starih spisa.

et.jpg
YouTube/Printscreen 

"Ovde je veoma tiho i mirno, nema baš mnogo ljudi sa kojima možete da pričate. Komunicirate sa Bogom i tada se vaš um oslobodi", kaže.

et3.jpg
YouTube/Printscreen 

U crkvi se i danas nalaze mošti mnogih svetaca. Niko od njih nikada nije pao ili se povredio penjući se do crkve u steni.

Hajleselasije Kasej ostaje u Abuni Jemati do sumraka, a onda sve zaključa i kreće kući.

"Jedan od razloga zbog kojih sam postao sveštenik jeste što hoću da prenesem ljudima ono što sam naučio, tako da mogu da krenu mojim stopama", rekao je.

Kurir.rs/BBC

Foto: Youtube/Printscreen