Američki "Gugl" prekinuo je saradnju sa kineskom kompanijom "Huavej", čije pametne telefone sa operativnim sistemom "android" koristi 2,5 milijardi ljudi.
Odluka je doneta nakon što je administracija predsednika SAD Donalda Trampa stavila "Huavej" na crnu listu i zabranila saradnju sa njima, a mnogi smatraju da je ovo pokušaj uništenja najvećeg svetskog proizvođača telekomunikacione opreme.

Uznemirenost i strah

Odluka je izazvala uznemirenost i nedoumice među korisnicima pametnih telefona. Iako iz obe kompanije poručuju da nema mesta panici, raskid saradnje mogao bi da ima teške posledice po korisnike, jer je ovakav rat tehnoloških giganata nešto potpuno novo.

Kako navodi Rojters, moćna kineska kompanija, koju u Vašingtonu optužuju da je produžena ruka kineske armije, izgubiće pristup ažuriranjima androida, ali i popularnim uslugama kao što su Gugl plej prodavnica, Gmail, Youtube, Guglove mape...

""Huavej" će moći da se koristi samo otvorenom verzijom "androida" i neće imati pristup vlasničkim aplikacijama i uslugama Gugla", naveo je izvor za Rojters.
Iako "Huavej" gubi pristup ažuriranjima "androida", trenutni vlasnici telefona ove kompanije nemaju razloga za brigu jer na njih ot neće uticati. Biće pogođeni samo novi telefoni i na njima neće biti moguće korišćenje navedenih aplikacija.

U kineskoj kompaniji kažu da nisu zabrinuti.

"Pripremili smo vlastiti operativni sistem. Ako se desi da više ne možemo da koristimo sisteme Gugla ili Majkrosofta, bićemo spremni. To je naš plan B. Ali, naravno, da više volimo da radimo na ekosistemima Gugla i Majkrosofta", rekao je Ričard Ju, glavni izvršni direktor Huavejevog sektora za korisnike.
Osnivač i generalni direktor Ren Žengfej rekao je da se kompanija već pripremila za ovakve napade Amerike.
"Nismo uradili ništa što krši zakon. Očekujemo da bi rast "Huaveja" mogao da uspori, ali samo neznatno", rekao je on.

Uticaj u Evropi

Ograničenja koja uvodi Gugl mogla bi drastično da utiču na tržište u Evropi.
"Za "Huavej" je Evropa drugo tržište po veličini, pa će ih ova odluka pogoditi. Funkcionisanje ovih aplikacija je ključno na evropskom kontinentu ako žele da ostanu konkurentni", rekao je Geoff Blaber, potpredsednik firme za istraživanje tržišta CCS.
"Huavej" se već neko vreme nalazi na udaru Vašingtona, po čijem je zahtevu u Kanadi uhapšena Meng Vanžou, glavna finansijska direktorka kompanije i ćerka osnivača. Osim toga, jak je pritisak da se gigantu oduzme pravo na razvijanje 5G mreže u Velikoj Britaniji.

ŠTA TO ZNAČI:

* "Huavej" gubi pristup ažuriranjima "androida"
* Neće biti moguće korišćenje Gugl pleja, Gmaila, Jutjuba, Guglovih mapa...
* Prekid saradnje ne utiče na trenutne korisnike "huavej" telefona
* "Android" će biti blokiran samo na novim telefonima

PEKING/VAŠINGTON -

HUAWEI
1987. osnovana kompanija (Ren Zhengfei)
188.000 radnika
97,1 biliona dolara je vrednost kompanije

GOOGLE
1998. osnovana kompanija (Larry Scott
98.771 radnika
232,8 milijardi dolara je vrednost kompanije

Nema ni novih čipova

Američki proizvođači čipova "Intel Corp", "Qualcomm", "Xilinx" i "Broadcom" saopštili su da zbog Trampovog stavljanja "Huaveja" na crnu liste toj kompaniji više neće isporučivati svoje proizvcode, piše Blumberg. Ove kompanije su, uz Gugl, najveći saradnici "Huaveja".

(Kurir.rs/Foto ilustracija: Profimedia)