Starosedeoci Londona traže da njihov dijalekt bude priznat kao zvanični jezik tog grada čiji stanovnici govore 126 jezika

LONDON - Kokni, starosedeoci Londona, traže da njihov dijalekt bude priznat kao zvanični jezik tog grada čiji stanovnici govore 126 jezika.

Odlučili su da na svoj slučaj ukažu novinarima koji stižu pred Letnje olimpijske igre na kojima će se propagirati dvestotinak zemalja, ali ne i londonski starosedeoci.

Tako su samostalno preduzeli akciju. Izveštače iz sveta su doveli u svoj kraj, objasnili im svoju istoriju i ponudili svoja jela: jegulju u želeu i pitu od mesa. Kokni su vekovima ponosni stanovnici londonskog Ist enda i žele da osiguraju da svet to sazna.

Po tradiciji, Kokni je svako "ko je rođen u dometu zvuka zvona crkve Sent Meri le Bou u srcu srednjovekovnog Londona". Lingvista sa londonskog univerziteta, Sju Foks kaže da ime dolazi od srednjoengleske reči za "petlovo jaje", što predstavlja "malu, stvar nakaznog oblika... nekoga ko se ne uklapa u društvo".Neka vrsta neprilagođenosti uvek je bila karakteristika koknijevskog karaktera.

Kokni govore specifičnim akcentom, koji obeležavaju produženi vokali, nečujno "h" i grleni prekidi, i koriste poseban oblik rimovanog slenga.

Koknijevska tradicija cvetala je u tesno povezanim zajednicama londonskog Ist enda, ali ta oblast se promenila od Drugog svetskog rata, kada su hiljade kuća uništene i hiljade ljudi umrle u nemačkom bombardovanju.
Posle rata, mnogi stanovnici Ist enda odselili su. Ta oblast je postala magnet za pridošlice, zbog njene blizine gradskim dokovima . Današnji Ist end je klasičan kulturni mozaik, gde se tradicionalni pabovi nalaze uz halal restorane (meso pripremljeno na muslimanski način), umetničke galerije i štandove sa voćem i povrćem. On je takođe magnet za mlade.

kokni.jpg
Foto: Rojters