Arheolozi istražuju malo ostrvo u Egejskom moru gde se, kako smatraju, nalazi jedna od najstarijih građevina antičkog sveta.

Ostrvo Keros bilo je jedna od najimpresivnijih lokacija na Egejskom moru u periodu od 3000. do 2000. godine pre nove ere, u osvit grčke civilizacije.

ker1.jpg
YouTube/Printscreen 

Tu se nalazi struktura u obliku piramide, a sagrađena je od mermera dopremljenog sa obližnjih egejskih ostrva drvenim brodovima. Stara je oko 4.500 godina.

ker4.jpg
YouTube/Printscreen 

"To je bila najveća praistorijska transportna operacija. Pokazuje koliko je narodu bronzanog doba bila važna pomorska veza", rekla je naučnica Džulijan Vajtvrajt.

Veliki deo tovara sa mermerom stizao je sa ostrva Naksosa, a prema nekim procenama, smatra se da je za to bilo potrebno oko 3.500 plovidbi sa 24 mornara koja bi neprestano veslala na otvorenom moru oko 5 sati.

ker2.jpg
YouTube/Printscreen 

Grci su izgradili veliku strukturu, koristeći 10.000 tona mermera, kompletno menjajući oblik Kerosa, ostrva danas poznatog kao Daskalio.

Praistorjski graditelji su na Daskaliju podigli masivne terasaste zidove površine 1,3 hektara, te je čitavo ostrvce izgledalo kao stepenasta mermerna piramida.

Širom ostrva su pronađeni i noževi, razne alatke i skulpture.

Nalazi ukazuju i da je Keros bio najstariji regionalni verski centar na Egeju, prethodnik obližnjeg Dilosa koji je važio za rodno mesto Apolona, boga muzike i svetlosti drevnih Grka.

Piramida sa Daskalija je otprilike iste starosti kao i britanski Stounhendž ili prve egipatske piramide.

Očigledno je gradnja piramida bila svojstvena mnogim narodima širom sveta, jer su poznate i one astečke.

Kurir.rs/Independent
Foto: Youtube/Printscreen