BERLIN - Američki predsednik Donald Tramp oštro je upozorio nemačku kancelarku Angelu Merkel da bi SAD mogle da povuku svoje trupe iz Nemačke i prebace ih u susednu Poljsku!

Ovaj potez bi i definitivno značio kraj savezništva na relaciji Vašington-Berlin, koji je počivao na odnosima izgrađenim posle sloma fašizma na kraju Drugog svetskog rata.

trampap01-ap-shakh-aivazov.jpg
Asošijejted Pres 

Štite Nemačku

Šef Bele kuće je upozorenje kancelarki Merkel, koja se suočena sa zdravstvenim problemima svom snagom upinje da do kraja izgura četvrti mandat na čelu vlade, poslao preko Ričarda Grenela, ambasadora SAD u Berlinu. Ambasador Grenel je u nekoliko navrata otvoreno govorio o prebacivanju američkih trupa iz Nemačke u Poljsku, što su nemački mediji i stručnjaci okarakterisali kao veštu PR strategiju.

KUĆI DA NOSE NUKLEARKE


Ditmar Barč, šef odborničke grupe levice u Bundestagu, rekao je da bi Amerika, ukoliko se odluči da povuče svoje trupe iz Nemačke, trebalo da sa sobom ponese i svoje nuklearno oružje:
- I naravno da bi Amerika nuklearno oružje trebalo da odnese kući, a ne u Poljsku. To će izazvati novu dramatičnu eskalaciju u odnosima s Rusijom, što definitivno nije u interesu Nemačke i Evrope.

"Uvredljivo je pretpostaviti da će američki poreski obveznici nastaviti da plaćaju 50.000 američkih vojnika u Nemačkoj, dok Nemci sredstva iz budžeta troše na domaće programe", naveo je ambasador Grenel.
On je bio blizak saradnik Džonu Boltonu, Trampovom savetniku za nacionalnu bezbednost, dok je ovaj bio ambasador SAD pri UN.

ap-angela01-ap-kay-nietfeld.jpg
AP Kay Nietfeld 

"Samo radim ono što predsednik Donald Tramp zahteva od mene, a on je bio vrlo jasan", odgovorio je Grenel na primedbu da se radi samo o pretnji bez konkretnih planova.

Ozbiljna situacija


U priču se onda preko društvenih mreža uključio i Tramp, pa je situacija postala vrlo ozbiljna. Predsednik je retvitovao poruke senatora Renda Pola i svoje savetnice Kimberli Gilfojl, u kojima oni zauzimaju čvrst stav prema finansiranju NATO. Podsetimo, na prošlogodišnjem samitu Alijanse je ugovoreno da zemlje članice izdvajaju dva odsto BDP za finansiranje NATO, a Nemačka, jedna od najbogatijih država sveta, izdvaja tek 1,36 odsto.

AMERIČKE TRUPE U EVROPI


1. Nemačka 35.116
2. Italija 12.903
3. V. Britanija 9.173
4. Španija 3.395
5. Belgija 1.062
6. Norveška 634
7. Holandija 409
8. Grčka 388
9. Švedska 246
10. Portugal 232
11. Mađarska 198
12. Poljska 163
13. Rumunija 103
Ostali 298
Ukupno 64.320

Tramp je u junu na sastanku sa Andžejem Dudom, predsednikom Poljske, rekao da podržava ideju da se u ovu zemlju iz Nemačke za stalno prebaci 1.000 američkih vojnika.