Na masovnim protestima u Iranu podstaknutim smanjivanjem subvencija za gorivo, snage bezbednosti ubile su najmanje 143 demonstranta, ali Amnesti internešenel u svom izveštaju dodaje da su "gotovo sve smrti posledica korišćenja vatrenog oružja" i da je pravi broj ubijenih verovatno mnogo viši - prema nekim procenama oko 350.

U međuvremenu vlasti su građanima isključile pristup internetu tokom trajanja protesta, čime je sprečeno da se na društvenim mrežama objavljuje šta se događa u zemlji.

Blokada interneta trajala je pet dana.

Nakon što su protesti ugušeni, a internet počeo da se vraća, iz zemlje su počeli da stižu potresni snimci koje potvrđuju tvrdnje aktivista: da su iranska policija, vojska i paravojne snage otvorile vatru na nenaoružane demonstrante i ubile veliki broj njih.

Tviter stranica Iran Human Rights objavila je više snimaka protetsa i njihovog krvavog gušenja.

"Ovo je rat", napisao je iranski novinar Šahed Alavi, koji živi u SAD-u, uz snimak na kojoj policija puca, po svemu sudeći pravim mecima, na ljude.

Jedan video pokazuje kako policija iranskog islamskog režima neprestano puca na povređenog i nenaoružanog demonstranta i onda ga bije metalnom šipkom.

"Muškarca je kasnije umro", napisao je iranski analitičar i istoričar Babak Tagve.

Burno je i u Iraku gde su demonstranti zapalili zgradu iranskog konzulata Nadžaf na jugu zemlje.

Snage bezbednosti koje su čuvale diplomatsko predstavništvo u Nadžafu otvorile su sinoć vatru na demonstrante. U sukobima je poginulo najmanje 8 ljudi.

Demonstranti su skinuli iransku zastavu sa zgrade i zamenili je iračkom.

Osoblje Konzulata nije povređeno, svi su uspeli da pobegnu iz zgrade.

Vlasti Nadžafa su uvele policijski čas u gradu. Povećane su mere bezbednosti i u Basri i Kerbali.

Ovaj incident označava eskalaciju demonstracija koje od 1. oktobra potresaju Bagdad i veći deo južnog Iraka.

Kurir.rs/Tanjug/Index.hr

Foto: Youtube/Printscreen