VAŠINGTON - Američki predsednik Donald Tramp narugao se demokratama i svojim protivnicima poručivši im da može i zauvek da ostane na vlasti nakon što je oslobođen u Senatu na suđenju vezanom za impičment (opoziv).

Tramp je, nakon što je republikanska većina u gornjem domu Kongresa pokazala lojalnost predsedniku odbivši da izglasa njegovu smenu, objavio poster s porukom „Tramp zauvek“, uz predizborne slogane za izbore od 2028. do čak 2044. godine.

Kampanja se nastavlja

Iako je ishod procesa u Senatu bio očekivan, Tramp nije propustio priliku da utrlja so na ranu svojim protivnicima, što samo govorio o njegovom karakteru.

Predsednik SAD obratio se naciji, a iz Bele kuće su ponovili njegovu tvrdnju da je impičment zapravo bio „lov na veštice zasnovan na seriji laži“.

- Lažni pokušaj impičmenta koji su smislile demokrate završen je potpunom satisfakcijom i oslobođenjem predsednika Donalda Trampa. Kao što smo sve vreme govorili, on nije kriv - poručila je Stefani Grišam, sekretarka za medije Bele kuće.

epa-oliver-contreras-pool-0602202007.jpg
EPA/Oliver Contreras / POOL 

Senatori su glasali po dve tačke optužnice - za zloupotrebu moći i opstrukciju Kongresa. Na prvom glasanju 48 se izjasnilo da je Tramp kriv, a 52 je bilo protiv. Na drugom glasanju 47 je bilo za to da on napusti Belu kuću, a 53 je bilo protiv. - Suđenje je završeno, vreme je da krenemo dalje - poručio je Mič Mekonel, lider republikanske većine posle glasanja.

Mrlja na demokratiji

Međutim, sam proces ostavio je mrlju na demokratiji u SAD, koja sebe smatra liderom slobodnog sveta. Naime, republikanci nisu dozvolili da se saslušaju svedoci i iznesu ključni dokazi na suđenju. Naročito se zamera na zabrani pozivanja svedoka jer bi Džon Bolton, bivši Trampov savetnik za nacionalnu bezbednost, svojim svedočenjem svakako naneo veliku štetu bivšem šefu.

Podsećamo, Predstavnički dom, gde većinu čine demokrate, izglasao je impičment predsednika po dve tačke optužnice - zloupotreba moći i opstrukcija rada Kongresa. Za Trampovu smenu bila je potrebna dvotrećinska većina u Senatu.

Romni izdao šefa

Jedini senator koji nije glasao uz svoje partijske kolege, u vezi sa optužbom za zloupotrebu položaja, bio je Mit Romni, republikanac iz Jute, bivši guverner Masačusetsa i predsednički kandidat Republikanske stanke 2012.

- Verujem da bi Tramp trebalo da bude sklonjen iz kancelarije. Znam duboko u srcu da sam uradio dobru stvar za svoju zemlju - rekao je Romni. Tramp je Romnija optužio da se samo pretvara da je republikanac, dok su brojne poznate ličnosti, među kojima su pevačica Šer i glumac Mark Hamil, podržali Romnija i njegov potez.

foto: AP Carolyn Kaster

Kurir.rs Foto: Printscreen