U Gani se nalazi najveća svetska deponija elektronskog otpada koja negativno utiče na zdravlje ljudi jer se okolinom šire brojni otrovi.

Područje nedaleko od prestonice Akre potpuno je toksično što lokalnom stanovništvu stvara ozbiljne zdravstvene probleme.

Udisanje otrovnih gasova dovodi do raka. Uprkos svemu, deponijom krstari veliki broj građana koji sakupljanjem sirovina žele da zarade koju paru. To je za njih jedini način zarade.

gana1.jpg
Youtube/RT 

"Ponekad kada idem tamo, brinem se da će dim ući u moja pluća. Ne možete dobro da dišete, grudi vas bole. Od toplote me boli i glava", rekao je jedan muškarac.

Drugi sakupljač je rekao da dosta otpada gori zbog čega se ne oseća dobro i često mu pozli.

"I onda me pošalju u bolnicu", kazao je.

gana.jpg
Youtube/RT 

Ovakav ambijent izaziva hronični bol, slabi imunitet i nervni sistem.

Ono što je najgore jeste da najmoćnije zemlje sveta u Ganu šalju hiljade tona elektronskog otpada.

Prema procenama, Evropska unija izveze oko 350.000 tona ovakvog otpada svake godine, što dovodi da je sve u Gani zatrovano - zemljište, voda i hrana. Toksini se mogu preneti i dojenjem, a zabeležen je i značajan broj mrtvorođene dece.

"Količina otpada se povećava iz godine u godinu i ako se ništa ne uradi, problem će biti sve veći, a sve veći broj stanovništva će biti pogođen kontaminacijom", rekao je Jindrih Petrlik, autor studije o životnoj sredini koju su sprovele organizacije IPEN i Bazel ekšn netvork.

Kurir.rs/RT

Foto: Youtube/RT