Majka dečaka patuljastog rasta Kvadina (9) podelila je video koji otkriva užasavajuće posledice maltretiranja njenog deteta u školi. Ljudi se javljaju iz svih delova sveta želeći da pomognu mališanu

Australijanka Jaraka Bejls osetila je užasne posledice maltretiranja koje njeno dete svakodnevno preživljava u školi.

Njen devetogodišnji sin Kvadin rođen s je dijagnozom ahondroplazije - poremećajem rasta kostiju, zbog čega ima normalnu veličinu torza, a znatno kraće udove.

Koliko maltretiranje utiče na njega, ova zabrinuta mama otkrila je u videu koji je snimila nakon što ga je sačekala iz škole, želeći time da upozori sve ljude šta sve žrtve vršnjačkog nasilja i njihovi roditelji preživljavaju, ali i da istakne da je veoma važno pozabaviti se ovom temom više nego ikad dosad.

Video koji je podelila pregledan je preko 17 miliona puta, a dečak i njegova porodica dobili su ogromnu podršku javnosti, uključujući australijske sportiste i druge slavne ličnosti.

Platforma GoFundMe, na kojoj se onlajn prikuplja pomoć, zasad je skupila oko 120.000 dolara s namerom da se Kvadin pošalje u Diznilend.

12404561-10156316917535693-959202840-n.jpg
Facebook Printscreen 

Vršnjačko nasilje doživele tri četvrtine dece

Ruganje, udarci, isključivanje iz društva i krađa detetovih stvari - samo su neki od oblika maltretiranja s kojima se mališani susreću u školi. Tri četvrtine dece je bar jednom u životu doživelo nasilje od strane drugog deteta. Takvo ponašanje može rezultirati ozbiljnim emocionalnim i problemima u ponašanju, a kao posledica trpljenja maltretiranja takođe se mogu javiti agresija, usamljenost i teška depresija.

Deca koja se iživljavaju nad drugima (slabijim od sebe) najčešće to rade da bi bila popularna, jer traže pažnju ili zato da bi sebe učinila moćnijima i važnijima nego što zapravo jesu. Njihove žrtve su najčešće oni koji su drugačiji od njih, obično fizički slabiji i mlađi, kao i mališani koji ne znaju da se izbore za sebe i koji se lako uznemire.

86293460-10156929835606723-6520960137262268416-n.jpg
Facebook Printscreen 

Suočavanje s nasilnikom

Roditelji, ovo je veoma važno da znate. Detetu obavezno objasnite da svako nasilno ponašanje nad njima treba prijaviti odraslima - vama, učitelju ili nastavnicima. Time se nasilniku i ostalima koji se tako ponašaju jasno daje do znanja da se njihovo omalovažavanje i maltretiranje neće tolerisati.

Ovo ne sme da se dešava

Vršnjačko nasilje nije samo redovna pojava u osnovnim i srednjim školama, već se dešava i u vrtićima. Zato bi sve ove ustanove morale da imaju jasne kodekse u kojima će od „A do Š“ jasno biti definisane obaveze, ali i prava nastavnika i nenastavnog osoblja, učenika i roditelja kad je nasilje u pitanju. Takođe, i kazne o nasilju moraju biti jasno definisane.