Svet se brzo približava prelomnoj tački u širenju koronavirusa, tvrde stručnjaci i upozoravaju da je bolest brža od napora da se suzbije nakon što je epidemija primorala Italiju i Iran da uvedu ograničenja na putovanja, dok je južnokorejski predsednik proglasio "crveni alarm", piše Gardijan.

Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus poručio je nedavno da međunarodna zajednica mora brzo delovati, dok se prilike za akciju ne suze do kraja. U svetu do sada ima skoro 78.000 obolelih od Kovida-19, a stručnjaci kažu da će situacija uskoro dosegnuti kritični prag.

U 11 severnih italijanskih gradova 50.000 ljudi je zatvoreno od petka uveče. Policija patrolira na ulicama, a kažnjavaju se svi koji pokušaju da uđu ili izađu iz zaraženih područja. U Iranu su vlasti naredile zatvaranje škola i univerziteta u 14 provincija kao preventivnu meru.

epa-sheperd-zhou01.jpg
EPA/Sheperd Zhou 

U Južnoj Koreji je u nedelju uveden "crveni alarm", nakon što je prijavljeno šest smrtnih slučajeva i preko 600 infekcija. Četvoro od 32 britanskih i irskih putnika sa kruzera Dajmond princes koji su vraćeni u Veliku Britaniju u subotu pozitivno je na novi virus, čime se broj zaraženih u toj zemlji popeo na 13.

Pol Hanter, profesor medicine Univerziteta Istočna Anglija, rekao je da vreme za zadržavanje epidemije ističe.

epa-yuan-zheng-06022020.jpg
EPA/Yuan Zheng 

"Generalni direktor SZO nedavno je govorio o sužavanju prilika za kontrolu trenutne epidemije. Tačka prekretnica nakon koje će se okončati naša sposobnost da sprečimo pandemiju deluje mnogo bliže nakon protekla 24 sata", izjavio je Hanter.

Iako opada broj zaraženih u Kini, u čijoj je provinciji Vuhan virus potekao, tokom vikenda je došlo do "veoma zabrinjavajućeg razvoja događaja" na drugim mestima. Hanter je ukazao da je porast slučajeva zaraze u Južnoj Koreji bez presedana.

"Identifikacija velike grupe slučajeva u Italiji velika je briga za Evropu i možemo očekivati da će biti još identifikovanih slučajeva u sledećih nekoliko dana", dodao je on.

Hanter je takođe rekao da situacija u Iranu može imati velike posledice na Bliski istok.

"Dodatni problem sa slučajevima u Iranu su širi oružani koflikti u regionu – istakao je on.

Dr Robin Tompson, istraživač Univerziteta Oksford, ukazao je da se broj slučajeva u Italiji udvostručio između petka i subote.

"To je važna faza u epidemiji korona virusa. Brza izolacija čak blagih slučajeva u pogođenim područjima je važna za sprečavanje značajnog prenosa bolesti u Evropi. Ključno je da se prate instrukcije zdravstvenih vlasti", rekao je on.

Sedam osoba je umrlo od novog korona virusa u Italiji, a prijavljeno je 219 slučajeva zaraze, uglavnom u gradiću Kodonjo, 65 kilometara jugoistočno od Milana. U Iranu je zabeleženo osam smrtnih slučajeva, što je najveći broj van Kine. Ukupan broj zaraženih je 43, od čega je četvoro obolelih u Teheranu, sedmoro u Komu, dvoje u Gilanu, a po jedna osoba u Markazi i Tonekabornu.

Pakistan je zatvorio svoju granicu s Iranom, dok je Avganistan saopštio da će suspendovati putovanja u tu zemlju. I Turska je zatvorila svoje granice, dok Jordan neće dozvoliti ulazak u zemlju građanima Kine, Irana i Južne Koreje, kao i drugim strancima koji dolaze iz tih zemalja. Što se tiče Južne Koreje, od 123 nova slučaja zaraze čak 75 ih je povezano sa sektom Šinčeondži u gradu Tegu, četvrtom po veličini u zemlji. U kućni karantin je stavljeno više od 9.000 članova sekte.

ap-sakchai-lalit-7-feb.jpg
AP/Sakchai Lalit 

Kineski predsednik SI Đinping je u nedelju pozvao na dodatne napore kako bi se zaustavila epidemija, oživela industrija i sprečilo da bolest omete prolećne useve. On je rekao da je epidemija i dalje "kompleksna" i branio reagovanje Komunističke partije na bolest kao "pravovremeno i efektivno".

"Prevencija i kontrola su sada u najkritičnijoj fazi", istakao je Si, preneo je Gardijan.

Kurir.rs/Gardijan/Blic

Foto: EPA/NICOLA FOSSELLA