PROCURIO TAJNI IZVEŠTAJ FRONTEKSA O MIGRANTIMA: Situacija je izmakla kontroli, prve na udaru su Grčka i Bugarska
Prema tajnom izveštaju Agencije za zaštitu spoljnih granica Evropske unije (Fronteks) iz Turske se očekuju masovne migracije, a situacija je, kako se navodi, toliko izmakla kontroli da se predviđa da izbeglice neće zaustaviti ni intervencija turskih vlasti ako odluče da ponovo zatvore granicu prema Grčkoj.
Nemački Velt, koji je imao uvid u ovaj tajni Fronteksov izveštaj, piše da je on pripremljen za donosioce političkih odluka u vrhu Evropske unije.
"Biće teško zaustaviti veliki broj ljudi koji su se zaputili prema Evropi", predviđa se u Fronteksovom izveštaju, uz dodatak da će sledećih dana pritisak samo da raste. Situacija je toliko izmakla kontroli da Fronteks predviđa da izbeglice neće zaustaviti ni intervencija turskih vlasti ako odluče ponovo da zatvore granicu prema Grčkoj", navodi se u izveštaju.
Fronteks ukazuje da "vesti na društvenim mrežama povećavaju mogućnost masovnog pokreta iz Turske prema granicama Evropske unije".
Prve na udaru su, prema tom izveštaju, Grčka i Bugarska pa ne čudi što bugarski premijer Bojko Borisov danas putuje u službenu posetu Turskoj da bi razgovarao s predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom.
Velt navodi da Fronteks na bugarsko-turskoj granici ima tek 60 službenika.
Kada je reč o Grčkoj, tamošnji premijer Kirijakos Micotakis najavio je da njegova vlada na mesec dana ukida ljudsko pravo na traženje azila.
Fronteks je već ponudio dodatnu pomoć Grčkoj, ali zasad ova agencija i vlada u Atini nisu uspele da se sporazumeju kako bi konkretno ta pomoć trebalo da izgleda.
Micotakis je upozorio migrante da ne pokušavaju ući u zemlju ilegalno jer će biti vraćeni.
Prema podacima u UN, na grčko-turskoj granici se trenutno nalazi oko 13.000 izbeglica koji su noć proveli na otvorenom.
Naročito je dramatično na Lezbosu gde je tokom vikenda došlo do sukoba između lokalnog stanovništva i izbeglica.
Turska je otvorila svoje granice s Evropom, Grčkom i Bugarskom dajući slobodan prolaz hiljadama izbeglica i migranata.
Tako vrši pritisak na EU i članice NATO-a kako bi dobila njihovu podršku za svoje vojne operacije u Siriji.
U Turskoj se već nekoliko godina nalazi oko 3,7 milona izbeglica iz Sirije.
U svakom slučaju, citirani Fronteksov izveštaj sugeriše da smo pred reprizom izbegličkog talasa iz 2015. te da Evropska unija ponovno nije do kraja spremna da odgovori na taj izazov, preneo je hrvatski portal Index.
Kurir.rs/Tanjug
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega