VAŠINGTON - Američki predsednik Donald Tramp ponovo je šokirao javnost izjavivši da bi se moglo smatrati dobro obavljenim poslom za njegovu administraciju ukoliko broj žrtava koronavirusa u SAD bude 100.000!

Tramp je ujedno odustao od ranijeg plana da do Uskrsa ukine vanredne mere, čije je trajanje produžio do 30. aprila.

Na vrhuncu

Prema poslednjim podacima, u SAD je od korone obolelo najmanje 165.300 ljudia (najviše na svetu), dok je 3.182 preminulo.

- Biće dobro ako budemo imali 100.000 mrtvih. To je užasan broj, ali svi zajedno ćemo obaviti dobar posao. U najboljem slučaju za dve nedelje će proći vrhunac zaraze - rekao je Tramp.

On je objasnio da je raniji plan o pokretanju ekonomije za Uskrs (12. april po gregorijanskom kalendaru) bio previše ambiciozan: - Do Uskrsa bi trebalo da dostignemo vrhunac epidemije, a onda bi trebalo da se smanji broj inficiranih, nadam se znatno. Ništa nije gore od preuranjenog proglašenja pobede. Stopa smrtnosti će biti na vrhuncu za dve nedelje - dodao je Tramp i građanima skrenuo pažnju: - Što se budete bolje ponašali, brže će se okončati ova noćna mora.

Federalna pravila

Vanredne mere koje je uvela Bela kuća na federalnom nivou podrazumevaju zabranu okupljanja više od deset osoba na javnom mestu, starijima i osobama sa hroničnim bolestima je savetovano da ne izlaze napolje, dok je uvedeno i ograničenje putovanja.

Doktor Entoni Fauči, direktor Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti, izjavio je da bi koronavirus u SAD mogao da usmrti do 200.000 ljudi.

Bolnica u Central parku

U Central parku u Njujorku postavljena je mobilna bolnica sa 14 šatora i preko 60 kreveta, koja će predstavljati istureno odeljenje intenzivne nege, sa respiratorima za hitne slučajeve. - Sa ovakvom situacijom se nikada nismo susreli. Naša hitna služba nikada u svojoj istoriji nije primila ovoliko mnogo poziva - rekao je Bil de Blasio, gradonačelnik Njujorka.

amerika-profimedia0510274898.jpg
Foto: Profimedia

Zaraza u rezervatima

Koronavirus je ozbiljno pogodio i američke Indijance i Eskime, koji žive u rezervatima, njih dva i po miliona. Kako piše Nešenel interest, mnogi od njih su već umrli od posledica zaraze, a situaciju otežava to što za sve njih postoji samo 1.397 bolničkih kreveta i 10 respiratora. Ova najmarginalizovanija grupa u SAD sada je posebno pogođena jer mnogi od njih nemaju pijaću vodu, kanalizaciju, kuće... Osim toga, sad su ostali i bez glavnih prihoda - sve kockarnice su zatvorene zbog pandemije.

Kurir.rs

Foto: Profimedia