Tokom narednih 20 meseci, mnoge zemlje mogu se suočiti sa podmirivanjem duga zbog pandemije Covid-19.

Pandemija je navela mnoge zemlje da ulažu u ekonomiju. Neki su povećali svoj spoljni dug i probili sve budžete finansijske granice.

Verovatno ćemo uskoro biti svedoci krize evrozone koja se vraća sa zemljama poput Grčke, Italije, Španije ... U novom svetu koji se razvija, samo nekoliko zemalja će bezbolno prevladati novu ekonomsku krizu.

Sjedinjene Države povećale su izdavanje državnih hartija od vrednosti, dok Nemačka, uglavnom oprezna na budžetskom nivou, planira da poveća svoje zaduživanje na 150 milijardi evra.

Neće sve vlade dobiti traženo finansiranje. Dakle, neke ekonomije u nastajanju će se suočiti sa „velikim izazovom“ da ubede međunarodne investitore da im pozajmljuju više novca u vreme kada investitori traže sigurnija mesta za plasiranje svojih sredstava.

Mnoga tržišta u nastajanju zavise od međunarodnih investitora da bi dobili finansijska sredstva koja su im potrebna za upravljanje budžetskim deficitom. Uvek im je teže zadužiti se u lokalnoj valuti, mada postoje neki izuzeci o kojima se retko govori.

Za primarno izdanje nije dovoljno imati svoju centralnu banku, već i imati kontrolu nad svojom novom monetarnom kreacijom. Inače, sledi hiperinflacija, koja nikome nije dobro učinila.

Svetske vlade troše bez zastoja. Pitanje je do kada će oni to moći.

Kurir.rs/Logično

Foto: Profimedia