Dok su neki u nemačkom establišmentu besnili na Sjedinjene Države, pretpostavljajući da Berlin nisu obavještavali o planovima za povlačenje hiljada vojnika, drugi su to smatrali šansom za labavljenje veza sa svojim burnim NATO saveznikom.

Vašington se nije trudio da informiše Berlin o svojoj nameri da premesti hiljade vojnika iz Nemačke na druge lokacije, a vesti su bile iznenađenje za vladu, javili su nemački mediji u subotu.

Prethodno su Rojters i Vol Strit Žurnal izvestili da će neki od 9.500 članova službe biti poslati u Poljsku, neki u druge savezničke države, a ostali će se na kraju vratiti kući.

Držanje Nemaca u mraku je „prilično neobično“, ali razlog za to lako je prepoznati, rekao je Andreas Nik, visoki član hrišćanske demokratske stranke Angele Merkel (CDU). Sve ovde ukazuje da “to nije bila tehnička, većčisto politički motivisana odluka”, rekao je za Dojče Vele.

Žaleći taj potez, Nik je rekao da su američki vojnici i njihove porodice „dobrodošli“ u Nemačkoj.

Ditmar Bartc, koji predvodi ne-meinstrim levičarsku stranku, nije bio rezerviran. Pustio je pomalo zapaljiv tvit, rekavši da bi vlada trebala zahvaliti Vašingtonu i postaviti temelje za “potpuno povlačenje američkih vojnika” tokom razgovora s Trampovom administracijom.

Ako se to desi, odlazeće trupe „trebale bi istovremeno poneti sa sobom i američke atomske bombe“, dodao je Bartc.

NJegovo raspoloženje donekle je podelio Johan Vadepul, koji kopredsedava frakciju vladajuće koalicije u parlamentu. Tramp i njegov tim “zanemaruju temeljni upravljački zadatak: uključivanje saveznika u procese donošenja odluka”, izjavio je. Za njega vest pruža mogućnost da Evropa postane manje zavisna o SAD.

„Međutim, to je novi poziv na buđenje nama Evropljanima da odlučnije prihvatimo svoju sudbinu u pogledu sigurnosne politike.“

Izveštavanje o premeštanju možda baca malo svetlosti na nesklad između Berlina i Vašingtona, pri čemu poslednji optužuje Nemačku da nije uspela da potroši dva odsto BDP-a na odbranu, kao što propisuju NATO smernice. Činilo se da se Berlin isprva nije želio pokloniti zahtevima SAD, ali je kasnije pristao povećati svoj vojni budžet. Nasuprot tome, Poljska je već nagovijestila da će pozdraviti preusmjeravanje američkih trupa iz susedne Nemačke.

Moskva, očigledno, nije pozdravila ideju o gomilanju blizu svojih zapadnih granica. Amerika pojačavanjem svog vojnog prisustva i infrastrukture u istočnoj Evropi samo šteti sigurnosti na kontinentu i podstiče Rusiju da odgovori ljubazno, rekli su ruski vladini zvaničnici.

Kurir.rs/Logicno
Foto: EPA