UBIJANJE ISTORIJE: Od borbe protiv nasilja do rušenja spomenika širom sveta! Ovi su stradali zbog rasističke prošlosti!
Istorija je učiteljica života, kaže latinska poslovica, ali izgleda da smo malo toga naučili iz nasilja koje čovek prema čoveku ponavlja kroz vekove. Tako su se protesti koji su izvorno krenuli protiv nasilja, policijskog ali i svakog drugog, pretvorili u nasilje nad istorijom.
Demonstracije protiv brutalnog ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda prilikom hapšenja, i pokret BLM (Black Lives Matter) veoma brzo su se prelile na ostatak sveta kao globalna borba protiv rasizma, društvenih podela, policijske brutalnosti i nepravde.
Kao i na većini masovnih protesta, neredi su bili neizbežni, sukobi sa policijom takođe, a od društvene imovine uglavnom su stradali butici, i to oni sa skupljom robom.
Međutim, novi talas gneva se sa policije ustremio na spomenike. Tako su kipovi, statue, biste i drugi spomenici važnim ljudima i dešavanjima u istoriji, uglavnom kolonijalnoj u najmoćnijim zemljama Zapada, bacani na zemlju, u reke, rušeni, šutirani i skrnavljeni.
Glavno pitanje je međutim, ako izbrišemo istoriju, kako ćemo pamtiti?
Ovih tridesetak spomenika su samo neki od njih, širom sveta, od Amerike, Afrike, Australije do Evrope:
Minesota, SAD
Spomenik Kristoferu Kolumbu oboren je i potpuno uništen u naletu demonstranata u Minesoti.
Iako su protesti izvirno nastali kao borba protiv nasilja, slike demonstranata kako šutiraju spomenik šalju potpuno drugačiju poruku.
Brisel, Belgija
Bista belgijskog kralja Leopolda II unišrtena je crvenom bojom i grafitima tokom protesta, a kralj je označen kao "mrlja" belgijskog naroda.
Spomenik na kojem je ovaj belgijski krlja na konju takođe je bio meta demonstranata pokreta BLM.
Slično je prošla i bista nekadašnjeg belgijskog kralja Bodina u Briselu koja je uništena crvenom bojom.
Bristol, Velika Britanija
Nakon što je najpre uništena grafitima i porušena, statua Edvarda Kolstona završila je u vodi bačena sa doka luke u Bristolu.
Roterdam, Holandija
Spomenik holandskom admiralu Pietu Heinu isrskan je crvenom bojom, nalik krvi a na postamentu je napisano "ubica" tokom protesta 12. juna.
London, Velika Britanija
Spomenik Vinsotnu Čerčilu, nekadašnjem britanskom premijeru oskrnavljen je grafitima, njegovo ime je precrtano crnom bojom a ispod njega je napisano "rasista".
Preko postamenta spomenika Abrahamu Linkolnu ispisano je "rasizam", a demonstranti BLM su iskoristili priliku da se popnu na njega tokom protesta na Parlament Skveru.
Spomenik Tomasu Gaju ispred bolnice u Londonu morao je da bude postavljen u džinovsku drvenu kutiju kako bi bio sačuvan tokom najavljenih protesta.
Vilks-Beri, Pensilvanija, SAD
Pord nogu figure Kristofera Kolumba, ugraviranog na zidu u gradu Vilks-Beri u američkoj državi Pensilvaniji, stoji poruka da je čuveni moreplovac "rasista, silovatelj, ubica i kolonizator".
Nju Orleans
Demonstranti u Nju Orleansu srušili su tokom noći 13.n a14. jun bistu nekadašnjeg robovlasnika Džona Mekdonoa, koji je deo svog imetka ostavio gradskim školama, a ostatke statue bacili u reku Misisipi.
Policija je u saopštenju navela da su demonstranti na trgu Dankan preko puta gradske većinice vukli bistu po ulici, stavili je u kamion i odveli do Misisipija i bacili u reku.
Boston, SAD
Kristofer Kolumbo je u Bostonu ostao bez glave.
Oksford, Velika Britanija
Sesil Rouds, koji je bio odnivač države na jugu Afrike - Rodezije koja je po njemu dobila ime.
Rouds je bio i rudarski magnat zbog čega demonstranti BLM pokreta traže uklanjanje njegove statue sa fasade koledža u Oksfordu.
Portsmut, Virdžinija, SAD
Nakon što je rulja pobesnela odbijanjem gradskih vlasti da uklone spomenik Konfederaciji, demonstranti su najpre obezglavili četiri statue a potom ih srušili i kompletno uništili. Spomenik je dodatno unakažen i grafitima.
Dekejtur, Džordžija, SAD
Obelisk posvećen Konfederaciji (kojoj je pripadala i Džordžija) nalazi se na Dekejtur skveru i takođe je meta demonstranata koji traže jegovo uklanjanje ali i ostalih memorijalnihobeležja nekadašnjeg "Juga".
Ričmond, Virdžinija, SAD
Spomenik generalu Konfederacije Robertu Liju takođe je oskrnavljen, a policija Ričmonda je uhapsila nekoliko izgrednika na licu mesta.
Spomenik predsedniku Konfederacije Džefersonu Dejvisu potpuno je srušen tokom demonstracija u Ričćmondu.
Na zemlji je završio i spomenik generalu Konfederacije Vilijamsu Karteru u Monro parku u Ričmondu.
Majami, SAD
U Bajfort parku u Majamiju uništen je spomenik Huanu Ponsu de Leonu, konkistadoru i istraživaču.
Isto je prošao i spomenik Kristoferu Kolumbu u Majamiju na čijem je postamentu isposano ime ubijenog Džordža Flojda ali i iscrtan srp i čekić.
Dalas, SAD
Obelisk visok 20 metara i nekoliko spomenika vremenu Konfederacije pokriveni su crnim najlonom, postavljene su barikade a oko njih je postavljena ograda.Spomenici se nalaze na ulazu u gradsku većnicu a na vrhu obeliska nalazi se spomenik vojniku Konfederacije.
Frankfort, Kentaki, SAD
Spomenik Džefersonu Dejvisu, američkom političaru, vojskovođi i jedinom predsedniku Konfederacije u vreme Američkog građanskog rata, u Frankfortu je ostao bez table, a potom komplento uklonjen iz hola Skupštine.
Albukerki, SAD
Don Huan de Onate je bio španski konkvistador i istraživač. Njegova bronzana statua se nalazi ispred muzeja u Albukerkiju i deo je kompozicije u kojoj su takođe i statua sveštenika, vojnika i žena kolonijalne Virdžinije. Demonstranti BLM traže uklanjanje i ove statue zajedno sa svim ostalim "južnjačkim spomenicima".
Atlanta, Džordžija, SAD
Zbog skrnavljenja spomenika nekadašnjem guverneru Džordžije Džonu Braunu Gordonu, uhapšena je jedna žena ispred Skušptine u Atlanti.
Medison, Viskonsin, SAD
Statua zvana Napred (Forward) koja se nalazi ispred skupštine Viskonsina u Medisonu, potpuno je vandalizovana a prepoznatljiv je potpis BLM pokreta.
Filadelfija, Pensilvanija, SAD
Na meti demonstranata BLM našao se i spomenik nekadašnjem gradonačelniku Filadelfije Franku Ricu.
Njujork, SAD
Među spomenicima koji su na meti demonstranata nalazi se i "njujorški Kolumbo".
Spomenik se nalazi na Kolumbo skveru pa je nejasno da li će i ime trga biti promenjeno ukoliko se ispostavi da je spomenik Kristoferu Kolumbu "višak" u američkoj istoriji.
Pretorija, Južnoafrička Republika
Spomenik Polu Krugeru, predsedniku Južnoafričke Republike između 1883. i 1900. godine uništen je crvenom bojom a na postamentu je napisano "ubica".
U Port Elizabetu u Južnoafričkoj Republici, spomenik britanskoj kraljici Viktoriji ispred gradske biblioteke isprskan je zelenom bojom.
London, Velika Britanija
Statua Roberta Miligana, trgovca robovima, prekrivena je tkaninom a preko nje se nalazi transparent pokreta BLM (Black Lives Matter).
Sidnej, Australija
Zbog ispisivanja grafita na statui engleskog moreplovca i istraživača Džejmsa Kuka u Sidneju, uhapšene su dve žene u kasnim dvadesetim godinama.
Učesnici protesta protiv rasizma i u Australiji zahtevaju da se preispita uloga pojedinaca najzaslužnijih za izgradnju evropske imperije i da se uklone njihove statue.
Kurir.rs
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)