Jedan mladić (19) je preminuo, a još jedan se nalazi u kritičnom stanju, kada je nepoznati napadač otvorio vatru iz automatske puške na demonstrante koji su se okupili u Sijetlu.

Zločin se dogodio u tzv. autonomnoj zoni, u kojoj je policija povučena iz nekoliko kvartova psole višednevnih protesta. Policiji nije bilo dozvoljeno da sprovede istragu jer nisu mogli da uđu u zonu.

Tramp je situaciju ocenio kao "preuzimanje grada od domaćih terorista".

Do ovog ubistva nije bilo nasilja u tom delu grada u kome vladaju građani.

Kepitol Hil Autonomus Zoun, poznatija po svom akronimu CHAZ, najnoviji je fenomen proizašao iz masovnih protesta zbog policijskog nasilja u SAD-u, pokrenutih brutalnim ubistvom nenaoružanog Afroamerikanca Džordža Flojda.

Za jedne, to je ilegalno okupirana četvrt Sijetla. Kontroverzni, ali vrlo popularni voditelj Foks njuza, Taker Karlson, sarkastično je to opisao kao novu, 196. nezavisnu zemlju na svetu.

Osnovala ju je, kaže, "grupa ljudi bez korisnih veština, bez zabeleženih uspeha ili lične higijene, grupa sposobna za razbijanje prozora i paljenje, ali ništa drugo".

Ipak, za druge, uključujući same demonstrante koji su uspostavili ovu "autonomnu zonu" i one koji ih podržavaju, to je eksperiment u direktnoj demokratiji, samoupravljanju i uzajamnoj pomoći, uz osmišljavanje alternativa organizovanju lokalne zajednice na licu mesta, bez policije i drugih oblika državne represije. Na taj način u praksi sprovode ono što zahtevaju na nacionalnom nivou - ukidanje policije, odnosno, preusmeravanje sredstava namenjenih policiji za javne potrebe poput mentalnog zdravlja, socijalnog rada, saniranja beskućništva, zavisnosti i siromaštva.

"Autonomna zona" nastala je iz vakuuma koji je policija stvorila svojim povlačenjem iz tamošnje policijske stanice. To je učinila na naređenje gradonačelnice, nakon punih devet dana uličnih borbi između policije i demonstranata. Iako ni jedna ni druga strana nije posegnula za vatrenim oružjem, policija je koristila suzavac i omamljivače. šok-bombe, dok su huligani na njih bacali kamenje, flaše i petarde.

Policija je nastavila da koristi suzavac i nakon što je gradonačelnica objavila 30-dnevnu zabranu njegovog korišćenja. 7. juna policajci su zabarikadirali stanicu u tom kraju. Istog dana, muškarac je automobilom uleteo među demonstrante pa izašao iz automobila i zapucao iz pištolja na njih. Na kraju se predao policiji. Niko nije stradao, srećom.

ap-sijetl.jpg
Foto: AP

Policija se na kraju povukla, a gradonačelnica Dženi Darkan je to objasnila kao pokušaj "deeskalacije interakcije između demonstranata i policije". Demonstranti su brzo premestili policijske barikade na ivice "zone" kako bi sprečili povratak policije i ulazak neželjenih gostiju na malo područje koje obuhvata samo 6 stambenih blokova.

Iako su svi u početku ovo shvatali kao zabavu, posle pucnjave to više nije tako. Predsednik Tramp je čak u jednom trenutku zapretio da će u Sijetl poslati vojsku.

Kurir.rs/Index.hr