Barbados planira da ukloni britansku kraljicu sa mesta šefa države i postane republika do novembra 2021. godine.

U govoru premijerke Mie Motli, citirano je upozorenje prvog premijera ostrvske države s Kariba Erola Baroua, protiv „lutanja u kolonijalnim premisama“.

"Došlo je vreme da u potpunosti ostavimo našu kolonijalnu prošlost iza sebe. Stanovnici Barbadosa žele šefa države sa Barbadosa. Ovo je ultimativna izjava poverenja u to ko smo i šta smo sposobni da postignemo", rekla je generalna guvernerka Sandra Mejson.

Prema njenim rečima, sledeće godine bi Barbados trebalo da postane nezavisna republika.

"Dakle, Barbados će preduzeti sledeći logični korak ka potpunom suverenitetu i postati republika pre nego što proslavimo svoju 55. godišnjicu nezavisnosti", dodala je.

Zemlja je stekla nezavisnost od Britanije 1966, iako je britanska kraljica i dalje njen ustavni monarh i šef države.

Godine 1998, tamošnja komisija za ocenu ustavnosti preporučila je republički status, a 2015. godine tadašnji premijer Frojndel Stjuart rekao je da „moramo da pređemo sa monarhijskog sistema na republički oblik vlade u vrlo bliskoj budućnosti“.

w-56005509.jpg
Foto: EPA-EFE/BUCKINGHAM PALACE HANDOUT

Većina karipskih zemalja zadržala je formalne veze sa monarhijom nakon postizanja nezavisnosti. Međutim, Barbados bi se pridružio Trinidadu i Tobagu, Dominiki i Gvajani ako nastavi sa svojim planom da postane republika.

Jamajka je takođe najavila takvu tranziciju, a premijer Endrju Holnes rekao je da je to prioritet njegove vlade.

Barbados je preduzeo još jedan korak ka nezavisnosti od Velike Britanije 2003. godine, kada je kao poslednji apelacioni sud, zamenio londonski pravosudni komitet tajnog saveta Karipskim sudom pravde, smeštenim u Trinidadu.

2015. je saopštio da želi da pređe na republički status u roku od godinu dana.

Kurir.rs/Gardijan