MISTERIJA U IRSKOJ: Pronađena RETKA biljka koja inače živi 6.500 km daleko! Stručnjaci još nemaju odgovore na ova pitanja
U Irskoj je otkrivena najređa paprat u Evropi, čiji su varijeteti do sada pronađeni jedino na karipskim ostrvima, oko 6.500 kilometara preko Atlantika.
Najređa paprat u Evropi pronađena je u irskom gradiću Kilarni, a botaničari se pitaju kako je moguće da je paprat toliko dugo ostala neotkrivena.
Neotropska paprat Stenogrammitis myosuroides do sada je pronađena jedino u oblačnim planinskim šumama na Jamajci, Kubi i u Dominikanskoj Republici, oko 6.500 kilometara preko Atlantskog okeana.
Retku paprat otkrio je irski botaničar Rori Hod. On je paprat pronašao u nacionalnom parku Kilarni, poslednjem fragmentu umerenih prašuma u Evropi, piše Gardijan.
Hod je paprat poslao višem kustosu Prirodnjačkog muzeja u Londonu, koji je kontaktirao svoje američke kolege, eksperte za ove biljke. Oni su utvrdili da je reč o podvrsti Grammitidoideae, retkoj paprati koja se obično sreće u tropskim šumama, a njihovo otkriće objavljeno je u časopisu "Britiš end ajriš botani".
Naučnici tvrde da je malo verovatno da su paprat u Evropu doneli ljudi, jer se ona ne može kultivisati. Oni veruju da je Stenogrammitis myosuroides postojala na ovim prostorima još od pre više hiljada godina, kada je klima bila mnogo drugačija nego danas.
Kurir.rs / Tanjug
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore