NA OVOM SPORAZUMU JE VAŠINGTON RADIO ČITAVU DECENIJU: Sada on može biti uvod u Treći svetski rat (VIDEO)
Strah od otvorenog sukoba u Aziji porastao je nakon što su Sjedinjene Države i Indija potpisale novi odbrambeni sporazum za koji analitičari tvrde da je usmeren na Kinu.
Prema sporazumu, dve sile dogovorile su se da dele vojnu obaveštajnu službu i povećavaju saradnju u azijsko-pacifičkom regionu. Odnosi između Pekinga i Vašingtona i Nju Delhija naglo su se pogoršali tokom poslednjih nekoliko godina.
Kao rezultat toga, Indija, koja je tradicionalno izbegavala regionalne saveze, približavala se SAD-u.
U junu je 20 indijskih vojnika poginulo u sukobu sa kineskim trupama na spornoj granici između dve zemlje.
Dogovor je dogovorio američki državni sekretar Majk Pompeo koji je obišao region zajedno sa ministrom odbrane Markom Esperom.
Dvojica muškaraca ukupno će posetiti četiri zemlje, za koju je gospodin Pompeo rekao da je misija usmjerena na „pretnje“ iz Kine.
Kao odgovor na dogovor, Pompeo je rekao: „Naši lideri i naši građani sa sve većom jasnoćom vide da KPK nije prijatelj demokratiji, vladavini zakona, transparentnosti, niti slobodi plovidbe, osnovi slobodne, otvorene i prosperitetne Indo-Pacifik “.
KPK se poziva na kinesku komunističku partiju koja je vladala Kinom kao diktatura od pobede u građanskom ratu 1949.
Subrahmaniam Džaišankar, indijski ministar inostranih poslova, opisao je njegov odnos zagrevanja sa Sjedinjenim Državama kao „izuzetno pozitivan“.
Sporazum je pozdravio i gospodin Esper koji je jasno stavio do znanja da ima za cilj obuzdavanje Kine.
Rekao je: „Stojimo rame uz rame u znak podrške slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku za sve, posebno u svetlu sve veće agresije i destabilizujućih aktivnosti Kine.“
Međutim, Peking je ljutito reagovao na novi sporazum optužujući SAD za podelu regiona.
Govoreći o Pompeu, Vang Venbin, portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova, komentarisao je: „Pozivamo ga da napusti hladni rat i mentalitet igre sa nultom sumom i prestane da seje neslogu između Kine i zemalja u regionu, kao i da podriva regionalni mir i stabilnost “.
O sporazumu potpisanom u utorak SAD i Indija su pregovarali nešto manje od jedne decenije.
Međutim, Nju Delhi ranije nije želeo da potpiše zbog straha od antagonizacije Kine.
Harš Pant, direktor studija u Nev Delhi Observer Research Foundation, rekao je da Indija želi da stvori saveze kao odgovor na sve veću asertivnost Kine.
Govoreći za Glas Amerike, rekao je: „Indija je bila veoma oprezna u prošlosti, ali sada zauzima kategoričniji stav.
„U osnovi, dok Kina izaziva Indiju na njenim granicama, Nju Delhi je sada na otvorenom oko usklađivanja svojih prioriteta sa SAD-om i zemljama istomišljenicima u Indo-Pacifiku.“
Pant je insistirao da će ojačani odnosi trajati bez obzira na to ko pobedi na predsedničkim izborima sledeće nedelje.
Argumentirao je: „Niko ne dovodi u pitanje zašto se ovaj razgovor trenutno događa jer je Indija područje u kojem postoji možda više konsenzusa između dva američka predsednička kandidata nego bilo gde drugde.
„U Vašingtonu postoji dvostranačka podrška za jačanje veza sa Indijom.“
Pompeo će posetiti Šri Lanku, Maldive i Indoneziju na azijskoj turneji.
Kurir.rs/Express.co.uk
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro