Propao ruski svemirski program
MOSKVA - Zaostaju za Amerikom.
Dok američka NASA beleži najveći uspeh u istoriji čovečanstva slanjem robota na Mars, nekada čuveni ruski svemirski program niže neuspeh za neuspehom. Bespilotna svemirska letelica s dva satelita, koja je lansirana juče, nije uspela da dođe do orbite. To je već šesti neuspeh ruskog svemirskog programa za samo dve godine.
Federalna kosmička agencija „Roskosmos“, saopštila je da se dodatni pogon rakete „Proton-M“, koja je nosila komunikacione satelite, ruski „Ekspres MD2“ i indonežanski „Telkom-3“, ugasio prerano, svega nekoliko minuta nakon lansiranja sa kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu.
Međutim, to nije prvi ruski neuspeli slučaj lansiranja satelita u orbitu uz pomoć 50 metara dugačke rakete „Proton-M“, koja se u te svrhe koristi još od 1965. Tako je 5. decembra 2010. raketa iznenada skrenula sa svog kursa za devet stepeni, zbog čega su tri navigaciona satelita projekta „Glonas“ koje je nosila završila u Pacifiku. Taj gubitak bio je posebno bolan za ruski svemirski program, jer su samo ta tri satelita nedostajala da se popuni specijalna grupa koja bi doprinela da projekat „Glonas“ bude funkcionalan širom sveta.
Naredna 2011. bila je pogubna za ruski svemirski program. Najpre je u februaru te godine izgubljen vojni satelit „Geo-IK-2“, da bi se već u avgustu svemirski teretni brod „Progres M-12M“ srušio u Sibir, pošto nije uspeo da dođe do Međunarodne svemirske stanice (MKS). Novembra 2011. agencija „Roskosmos“ izgubila je svoju automatsku svemirsku sondu „Fobos-Grunt“, a ubrzo nakon toga, u decembru, komunikacioni satelit „Meridijan-5“.
„Kjuriositi“ poslao slike u boji
Robot „Kjuriositi“, koji je NASA lansirala na Mars pre osam i po meseci, a koji je pre dva dana uspešno sleteo na njegovu površinu, posle niza crno-belih poslao je i prve fotografije crvene planete u boji. Osim toga, zabeleženo je i njegovo sletanje na Mars.
NASA je objavila snimak s 297 spektakularnih fotografija, koje je glavna kamera na „Kjuriositiju“ snimila prilikom sletanja.
Ruski neuspesi
decembar 2011. komunikacioni satelit „Meridijan-5“ pao u Sibir
novembar 2011 svemirska sonda „Fobos-Grunt“ pala u Pacifik
avgust 2011 svemirski teretni brod „Progres M-12M“ srušio se u Sibir
februar 2011 vojni satelit „Geo-IK-2“ izgubljena komunikacija
decembar 2010 tri navigaciona satelita projekta „Glonas“ završila u Pacifiku
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela