Iz Ujedinjenih nacija su objavili da u ovoj godini humanitarnu pomoć treba 168 miliona ljudi, a da će taj broj u sledećoj godini biti veći za 40 posto - rekordnih 235 miliona ljudi. U dve decenije prvi put je porasla i stopa ekstremnog siromaštva.

UN svake godine procenjuje za koliko ljudi u svetu će biti potrebna humanitarna pomoć. Pretpostavkama nastoje da spreče katastrofe u najugroženijim državama.

Za sledeću godinu taj broj iznosi 235 miliona stanovnika, što je skoro jednako ukupnom broju stanovnika Indonezije koja je četvrta najmnogoljudnija zemlja sveta. Za pomoć će trebati milijarde dolara.

Prvi put u 22 godine porasla je stopa ekstremnog siromaštva, a najpogođeniji su mladi i žene. Najznačajniji uzrok za to je pandemija koronavirusa.

Rezultat rasta cena hrane i pad doznaka iz inostranstva bi mogao biti da siromašni neće moći preživeti bez međunarodne pomoći. U UN-u strahuju da će se udvostručiti broj onih kojima preti glad.

"Glad se vratila", upozorio je šef UN-a za humanitarnu pomoć Mark Loukok i dodao da će biti dobro ako se ne desi velika glad.

Pandemija je doprinela i da se pogoršaju zdravstvene usluge poput one koja se odnosi na prevenciju malarije. Loukok takođe strahuje od toga da će to za posledicu imati skraćivanje životnog veka.

Osim pandemije, dugoročnom povećanju broja onih kojima će biti potrebna humanitarna pomoć doprineće globalno zagrevanje, ali i sukobi u različitim delovima sveta.

Postoji i opasnost da UN ne osigura dovoljno novca za međunarodnu pomoć, prenosi magazin Economist.

Kurir.rs/Klix.ba