Izrael radi na ambicioznom projektu jer će usred pustinje napraviti veliko moderno naselje.

Pošto je Tel Aviv pokretač Izraela, neka vrsta „Silicijumske doline“ na Sredozemnom moru, svi putevi vode u taj grad. U regionu je koncentrisana većina visokotehnoloških kompanija u zemlji i najveći deo visokokvalitetne radne snage. Skoro 90 odsto investicija u privredu i nauku odlaze u taj deo zemlje.

Kvalitet života je visok, međutim, stanarine i drugi troškovi života neprekidno rastu da sve manje ljudi sebi može da priušti lagodan život u Tel Avivu.

Rešenje bi mogla da ponudi vizija „Izrael 2040-zemlja budućnosti“, kojim je u narednih 20 godina, uz ogromne napore cele zemlje, predviđeno naseljavanje pustinje Negev i Galileje sa čak 1,5 miliona ljudi.

U planu je izgradnja zelenih naselja sa visokim životnim standardom, dovođenje hajtek-kompanija koje treba da obezbede otvaranje stotine hiljada dobro plaćenih radnih mesta, osnivanje prvoklasnih naučnih i obrazovnih ustanove i izgradnju moderne infastrukture: bolnica, saobraćajnica, ali i parkova i šuma, a sve to na mestu gde je danas samo gola i neplodna zemlja ili pustinja. Na taj način će se rasteretiti prenaseljen i preskup region Tel Aviva, dok će slabo razvijene i relativno siromašne oblasti u kojima je stepen industrijalizacije nizak biti unapređeni.

izrael.jpg
Youtube/KKLJNFWorldwide 

Iza projekta stoji Jevrejski nacionalni fond – Keren Kajemet Lelsrael (JNF-KKL) – najveća i najstarija nevladina organizacija u Izraelu koja se bavi problemom ekologije, obrazovanja i infrastrukture.

Konkretno, planirano je naseljavanje oko 500.000 Izraelaca u Galileji i oko milion u pustinji Negev. U novonastalim industrijskim centrima biće smešteno 750 start-ap kompanija, 25 instituta za istraživanje i razvoj i 150 uspešnih kompanija iz zemlje i inostranstva koje će zaposliti ukupno 180.000 visokokvalifikovanih ljudi.

Planovi su realni, budući da velika i mala preduzeća iz celog sveta već godinama hrle u Izrael kako bi izvukla korist od izraelskog znanja i rada u sajber i IT svetu. Novi industrijski i naučni centri obezbediće otvaranje još oko 300.000 novih radnih mesta, na primer, u školama, bolnicama, preduzećima za pružanje usluga i trgovinama na malo, dakle, sve zajedno, oko pola miliona novih radnih mesta.

Jedinstveni projekat "Izrael 2040" trenutno je u fazi planiranja, a finansiraće se globalnom kampanjom za prikupljanje donacija koju će pokrenuti JNF-KKL, iz državnih subvencija i privatnih investicija.

Kurir.rs/Blic/Middleeastmonitor.com