Evropska unija i Velika Britanije postigle su trgovinski sporazum.

Premijer Velike Britanije Boris Džonson se obraća naciji i napominje da je postignut dobar sporazum.

On je pozdravio, kako je rekao, najveći trgovinski sporazum postignut sa Evropskom unijom, rekavši da je Britanija vratila kontrolu nad svojim zakonima, granicama i ribolovnim vodama, preneo je Rojters.

"Veoma sam zadovoljan što mogu da vam kažem ovog popodneva da smo završili najveći trgovinski sporazum vredan 660 milijardi funti godišnje, sveobuhvatan sporazum o slobodnoj trgovini u kanadskom stilu između Velike Britanije i EU", rekao je Džonson na konferenciji za novinare.

profimedia0578488621-boris-dzonson.jpg
Foto: Profimedia / Paul GROVER / AFP

Obraćajući se EU on je rekao da će Britanija biti prijatelj EU, njen saveznik i podrška i da se nikada ne zaboravi, njeno tržište broj jedan.

On je najavio da će britanski parlament glasati o sporazumu 30.12.

Ursula fon der Lajen: Bio je to dug i krivudav put

Vest da je dogovor postignut objavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

"Napokon smo postigli sporazum. Bio je to dug i krivudav put, ali sada imamo dosta toga da pokažemo.“

w-56583202-ursula.jpg
Foto: FEPA / RANCISCO SECO / POOL

Ona dodaje da je dogovor "pošten" i "uravnotežen". Kako je rekla, sa Velikom Britanijom će se nastaviti saradnja, kao sa "trećeom zemljom" u svim oblastima od zajedničkog interesevanja kao što su klimatske promene, bezbednost, transport.

"Zajedno možemo uvek da urdimo mnogo više nego odvojeni", kaže Lajen.

Postignuti sporazum osigurao je petoipogodišnji period "pune predvidljivosti" za evropski ribolov, što je bila značajna tačka sporenja dve strane.

Britanski mediji ovu vest ocenjuju kao najbolji božićni poklon koji su Britanci mogli da dobiju.

Dogovor je postignut nakon devet meseci pregovora. Sledi razmatranje i usvajanje tog dokumenta u parlamentima Velike Britanije i EU.

Novi sporazum omogućiće Britaniji i EU da trguju bez posebnih tarifa i saradnju evropskih i britanskih policijskih snaga i sudskih tela, piše Gardijan.

boris-dzonson.jpg
Foto: YouTube prtscr / Guardian News

Kako se navodi, trgovinski sporazum napisan na 2.000 stranica obuhvata odredbe o temama koje se razlikuju - od civilne nuklearne saradnje i energetskih interkonekcija do ribarstva i vazduhoplovstva.

Dodaje se da sporazum garantuje trgovinu sa "nultom carinom i nultom kvotom" robe u vrednosti od 668 milijardi funti u 2019. godini. Ali to znači i važne troškove za preduzeća jer se izvoznici suočavaju sa mnoštvom graničnih provera od 1. januara.

Kako se navodi, Velika Britanija je izašla iz Unije 31. januara ali je tokom 2020. godine uživala privilegije jedinstvenog tržišta, a Britanci su mogli slobodno da se kreću u državama Unije.

Barnije: Sat više ne otkucava

Evropski pregovarač za Bregzit Mišel Barnije izjavio je da je trgovinski sporazum olakšanje, jer je zaključen samo nedelju dana pre krajnjeg roka.

"Sat više ne otkucava", rekao je on. Prema njegovim rečima, današnji dan je dan olakšanja, ali je obavijen nekom tugom, dok upoređujemo ono što je pre bilo sa onim što nam predstoji.

w-56583300-misel-barnije.jpg
Foto: EPA / Francisco Seco / Pool

"Velika Britanije je odlučila da izađe iz EU i jedinstvenog tržišta i da se odrekne svih dobrobiti članstva. Novi sporazum im ne daje prava ni dobrobiti koje su imali i očekuju nas velike promene za mnoge kompanije i građane od 1. januara", poručio je Barnije.

Barnije je rekao da je kratak vremenski rok pregovaranja o sporazumu "bez presedana u smislu njegovog obima i složenosti", kao i da je EU pokazala jedinstvo i solidarnost, koje su bile njena snaga, preneo je BBC.

"Bila mi je velika čast što sam bio deo ovog evropskog jedinstva", zaključio je on.

Da dogovor nije postignut 1. januara bi bile uvedene carine i druge prepreke, što bi dovelo do velikih poremećaja u trgovini.

Kurir.rs / BBC, agencije, Foto: EPA / OLIVIER HOSLET / POOL