U toku radova na obezbeđivanju već poznatih delova arheološkog parka "Pompeja", grada koji je nestao u erupciji vulkana Vezuva početkom nove ere, pronađen je odlično sačuvan termopolio, to jest mesto gde se prodavala hrana, javlja agencija AdnKronos.

"Na zidovima su slike morske nimfe na konju, a boje su tako jake i dobro očuvane da sve zajedno daje utisak trodimenzionalnosti", rekao je za agenciju direktor arheološkog parka Pompeja, Masimo Osana.

w-56585076-pompeja.jpg
Foto: EPA / PARCO ARCHEOLOGICO DI POMPEI

Za stručnjake su veoma važni i tragovi hrane ispred termopolia, (Pompejci su po običaju jeli napolju), čija će analiza omogućiti da se još bolje rekonstruiše svakodnevni život antičkog grada.

w-56585084-pompeja.jpg
Foto: EPA / PARCO ARCHEOLOGICO DI POMPEI
OVDE SU SE GOSTILI ŽITELJI DREVNE POMPEJE KAD IH JE VULKAN POKOSIO: Fenomenalno očuvana tržnica sa sve hranom od pre 2.000 god Foto: EPA / PARCO ARCHEOLOGICO DI POMPEI

Drevni grad Pompeja nalazi se 23 kilometra jugoistočno od Napulja, a osnovan je u 6. veku pre nove ere. Oko 13.000 stanovnika živelo je u njema kada je erupcija Vezuva zatrpala grad 24.avgusta 79 godine nove ere. Arheološka istraživanja počela su u 18. veku.

Kurir.rs / Tanjug, Foto: EPA / PARCO ARCHEOLOGICO DI POMPEI