Geamana je danas napušteno selo u Rumuniji, ali do 1978. godine bilo je to vrlo lepo i naseljeno mesto, sve dok komunistički režim nije prisilio stanovnike da napuste svoje domove zbog toksičnog otpada iz obližnjeg rudnika.

Sve je počelo 1977. kada je diktator Nikolaje Čaušesku odlučio da eksploatiše velike podzemne rezerve bakra. Samo godinu dana kasnije, posao je započet, a svi iz sela bili su primorani da odu.

Tamo se vadilo oko 11.000 tona bakra godišnje. Sada je proizvodnja stala, ali su ostale posledice zbog ogromne količine toksičnog otpada koji je morao negde da se skladišti - što je bio razlog žrtve ovog sela.

profimedia0433041952.jpg
Profimedia 
foto: Profimedia

Oko 400 porodica je evakuisano, a njihovo selo zamenilo je veštačko jezero koje je služilo kao svojevrsni sliv za zagađeni mulj iz rudnika. Kako se eksploatacija nastavila, otrovno jezero puno cijanida je sve više raslo i 'progutalo' selo. Ono što je ostalo je neobičan krajolik. Iznad površine zaleđenog žutog jezera viri samo toranj crkve iz 18. veka.

profimedia0433041400.jpg
Profimedia 
foto: Profimedia

Mnogi meštani su mislili da će se obogatiti ako se pristanu da se isele, kao što je vlast obećala. Trebalo je da budu premešteni u novo selo sedam kilometara od Geamane, ali su ih na kraju preselili 100 kilometara dalje, a zauzvrat su dobili samo zemlju i malu količinu novca. Od 1.000 ljudi koji su nekada nastanjivali to područje, 20 ih još živi u otrovnom okruženju. Njihove kuće nalaze se visoko na vrhu i samo su igrom slučaja ostali u svom selu, piše ZmeScience.

Kurir.rs/Vecernji.hr