ZLATNA POVORKA FARAONA NA ULICAMA KAIRA: 22 dragocene mumije premeštene na novo počivalište (FOTO, VIDEO)
U Egiptu je sinoć održana svečana parada i proslava povodom premeštanja 22 dragocene mumije iz starog muzeja u centru Kaira do novog zdanja Nacionalnog muzeja Egipatslke civilizacije koji se takođe nalazi u glavnom gradu.
Ceremonija je osmišljena s ciljem da se prikaže ogromno arheološko nasleđe i kulturna baština Egipta, prenosi AP.
Mumije su transportovane u specijalnim klimatizovanim sarkofazima, na kamionima ukrašenim krilima u faraonskim obeležjima, a egipatska artiljerija je ispalila 21 počasni plotun povodom ovog događaja.
Istorijska procesija kraljevskih mumija krenula je sa Trga Tahrir u Kairu prema novom počivalištu u 18 sati po lokalnom vremenu, a veliki broj Egipćana svedočio je spektaklu koji je koštao milione dolara.
Većina mumija je iz perioda Novog carstva od 1539. do 1075. godine pre nove ere, a među njima su i mumije Ramzesa II, jednog od najčuvenijih egipatskih faraona i kraljice Hatešepsut.
Ona je bila jedina žena na položaju faraona koja je vladala kao muškarac tako što je nosila lažnu bradu da se ne bi posumnjalo da tradicionalnim, partijarhalnim Egiptom vlada žena, saopšteno je iz ministarstva za antiku Egipta.
Počivaće na novom mestu
Posmrtni ostaci 18 kraljeva i četiri kraljice, poređani po starosti, preneseni su na odvojenim platformama ukrašenima u drevnom egipatskom stilu u procesiji nazvanoj "Zlatna povorka faraona".
Posmrtni ostaci su preseljeni iz Egipatskog muzeja u središtu Kaira, gde su boravili decenijama, u Nacionalni muzej egipatske civilizacije, otvoren 2017. na jugu grada.
Tamo će biti smešteni u "malo modernijim vitrinama”, rekla je Salima Ikram, profesorka egiptologije na Američkom univerzitetu u Kairu.
"Kontrola temperature i vlažnosti bit će bolja nego u starom muzeju", dodala je Ikram, stručnjak za mumificiranje.
Mumije će se nalaziti u Kraljevskoj dvorani mumija i moći će se videti od 18. aprila. Dvorana je koncipirana tako da će posetioci imati osećaj da se nalaze u Dolini kraljeva u Luksoru.
U svom novom domu biće izložene odvojeno, svaka pored sarkofaga, a u nekim slučajevima i kipa.
Nacionalni muzej egipatske civilizacije završen je 2010., a "ja sam planirao da ga otvorim 2012.", rekao je egiptolog Zahi Havas. To je otpalo zbog revolucije 2011. i nestabilnosti koja je usledila.
U mesecima koji dolaze, Egipat bi trebalo da otvori još jedan muzej, Veliki egipatski muzej, nedaleko od piramida u Gizi.
U njemu će se takođe nalaziti faraonske kolekcije, uključujući mumificirane ostatke Tutankamona.
Kurir.rs/Tanjug/Jutarnji list Foto: EPA
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega