TVORAC RUSKE VAKCINE OTKRIVA: Menja li Sputnjik ljudski gen, da li je moguće zaraziti se posle vakcine i najsmešniji mit o cepivu
Direktor Centra za epidemiologiju i mikrobiologiju "Gamaleja“ Aleksandar Gincburg je otkrio kako je registrovana prva vakcina na svetu protiv virusa korona, kako se posle vakcinacije "Sputnjikom Ve“ može ponovo zaraziti, zašto EU ne žuri da pusti rusku vakcinu na svoje tržište i koji je najsmešniji mit o vakcini.
"Veoma nas je zabavila informacija da su ruski hakeri Instituta Gamaleja ukrali recept za izradu leka od 'AstraZeneke'. Posle nekog vremena Kiril Dmitrijev je rekao u šali na svom Tviteru, kada su se pojavili rezultati 'AstraZeneke' da je njihova vakcina 65 ili 70 procenata efikasna, da ako nas krive da smo ukrali recept, onda moramo da se 'odužimo' i spremni smo da predložimo drugu komponentu naše vakcine kako bismo povećali efikasnost njihove. I na sveopšte iznenađenje, 'Astra Zeneka' je prihvatila ponudu. Kao što se sećate, posle izvesnog vremena, u prisustvu našeg predsednika, potpisan je memorandum o saradnji sa rukovodstvom 'AstraZeneke'. To je cela priča, započela je, rekao bih, šaljivo, a završila se ozbiljnim zajedničkim radom", ispričao je za Gincburg za Sputnjik najsmešniji mit o ruskoj vakcini.
Na pitanje da li Sputnjik može da utiče na ljudski gen, Gincburg kaže da je odgovor nedvosmislen: ne može.
"Na genom čoveka može da utiče ono što može da se integriše u ljudski genom ili da na neki način utiče na strukturu DNK. A DNK struktura nukleinske kiseline je dobro poznata. Jasno je na koji način se na nju može uticati. Ako se preparat u ljudskom organizmu ne razmnožava, onda on nikako ne može da se integriše i da stupa u reakciju s našom nukleinskom kiselinom. Tako da 'Sputnjik Ve' nikako ne može da utiče ni na nukleinsku kiselinu, ni na nasleđivanje, niti na bilo koje druge stvari povezane sa promenom našeg naslednog materijala", rekao je on.
Gincburg je objasnio i kako lečiti kovid ako se čovek i posle vakcinacije razboli.
"Po pravilu, ako se posle druge vakcinacije osoba razboli u roku od tri nedelje, kada imunitet još nije u potpunosti formiran, tada se, kao što je iskustvo pokazalo, razboli u blagom obliku. Ako se posle prve vakcinacije razboli trećeg, četvrtog ili petog dana, onda može da ima teži oblik. Zato je potrebno primenjivati čitav spektar zaštitnih mera, koje se obično primenjuju posle prve vakcinacije i tokom naredne tri nedelje posle primene druge komponente", rekao je on.
Međutim, ako je prošlo tri nedelje posle prve vakcinacije, tada je 100-procentna garancija da čovek neće teško oboleti, čak možda neće imati ni srednji oblik. Može biti inficiran sa verovatnoćom do osam procenata. Da, osam od sto mogu biti inficirani, ali tu infekciju će faktički preboleti na nogama.
Jedino što bih posavetovao ljudima koji su inficirani jeste da vode računa da ne zaraze svoje bližnje koji se nisu vakcinisali. Zato je potrebno da svi poštuju zaštitne mere, naveo je direktor Gamaleje.
Gincburg je naveo da je Rusija spremna i otvorena za saradnju sa EU, čiji eksperti dolaze 10. aprila u Moskvu, ali da pored naučne komponente tu postoje i političke i ekonomske koje su povezane sa promocijom lekova na raznim tržištima uključujući EU, zbog čega se ne zna kada će ruska vakcina stiži na tržište Unije.
Kurir.rs/Sputnik
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta