Nekadašnji ruski rudarski centar Vorkuta, koji se nalazi severno od arktičkog kruga, danas je pravi grad duhova okovan ledom.

Grad je nastao iz jednog od gulaga, osnovanig 1932. godine, a na ulazu je stajao natpis "Rad u Sovjetskom savezu je stvar časti, slave, ponosa i herojstva". Tokom Hladnog rata tu je bila i vojna baza za strateške bombardere.

Rudnici su danas zatvoreni, a selo je prekriveno snegom, jer u tom području temperature padaju ispod minus 40 stepeni. Stanovi su napušteni jer su se stanovnici odselili zbog nedostatka posla.

severnivorkuta-profimedia0599897918.jpg
Profimedia/Arseniy Kotov 

Severni, nekada radničko naselje u kome je živelo nekoliko desetina hiljada stanovnika, danas izgleda kao grad duhova.

Mesto izgleda kao da je zaleđeno u 60-im ili 70-im godinama prošlog veka.

Zidovi, plafoni i nameštaj su prekriveni ledom, a pojedina stepeništa izgledaju kao da se na njih obrušila lavina.

vorkuta-profimedia0599898468.jpg
Profimedia/Arseniy Kotov 

Međutim, da u naselju ima još koje žive duše svedoči po koji dimnjak iz koga izlazi dim.

Nedavno je i fotograf Arsenij Kotov napravio fotografije napuštenih stambenih kompleksa izgrađenih za radnike u Vorkuti.

vorkutaseverni-profimedia0599897983.jpg
Profimedia/Arseniy Kotov 

Smešten na oko 110 milja od Severnog ledenog okeana, Vorkuta je mali ruski rudarski grad u kome se nekada nalazio jedan od najvećih logora za prinudni rad tokom Staljinove vladavine.

Iako se rudarstvo nastavilo i nakon nestanka gulaga, visoki troškovi doveli su do zatvaranja rudnika početkom dvehiljaditih godina.

severnivorkuta-profimedia0599898354.jpg
Profimedia/Arseniy Kotov 

Ovde temperature dostižu čak i do minus 61 stepen, a Vorkuta je jedan od gradova sa najvećom stopom smanjivanja broja stanovnika u celoj Rusiji.

Kurir.rs