Kada se pomenu imena Staljin, Lenjin ili Hitler svi će odmah pomisliti na lidere koji su obeležili prvu polovinu 20. veka, međutim, malo je poznato da su upravo po njima nazvani aktuelni političari u različitim zemljama sveta.

Ova imena su izuzetno popularna u Indiji. Jedan od onih koji je poneo ime slavnog sovjetskog lidera Josifa Staljina koji je SSSR-om vladao skoro 30 godina jeste indijski političar koji će postati glavni ministar južne indijske države Tamil Nadu.

Mutuvel Karunanidi Staljin (68) rođen je četiri dana posle smrti imenjaka 1953. godine i sin je bivšeg petostrukog premijera te indijske države, izuzetno popularnog predsednika stranke Dravida Munetra Kazagam (DMK).

"Dobri" Hitler protiv Lenjina

U Peruu su imena sovjetskih lidera poprilično prisutna, ali u ovoj zemlji ima i onih koji se zovu Hitler. Posebno je došlo do izražaja prisustvo ovih imena 2018. godine kada su se za izbore za gradonačelnika malog peruanskog grada Jungara kandidovali Hitler Alba Sančes i Lenjin Vladimir Rodrigez Valverde.

Parole kampanje bile su "Hitler se vraća“ i "Hitler sa narodom“ i mogle su se videti svuda po peruanskom gradiću.

Hitler Alba je govorio tada da odbacuje sve za šta se nemački nacistički diktator Adolf Hitler zalagao i da želi da vlada na pošten i transparentan način.

Takođe je tvrdio da njegov otac nije znao ko je bio Hitler kada mu je dao to ime. Prema rečima ovog političara, on je razmišljao da promeni ime kada je saznao za zločine pravog Hitlera, ali je ipak odustao od toga.

"Ja sam dobri Hitler", govorio je tada Alba.

Karlos Šakal

Ilič Ramirez Sančez je bivši militant, plaćenik, "profesionalni revolucionar“ i plejboj koji se trenutno nalazi na izdržavanju doživotne zatvorske kazne u Francuskoj. Poznatiji je pod nadimkom Karlos (ratno ime) ili Šakal (novinski nadimak) ili Karlos Šakal. Najpoznatiji po napadu na sedište OPEK-a 1975. godine, Ramirez je dugo godina bio najtraženiji međunarodni begunac.

Ramirez Sančez je rođen u Karakasu u Venecueli. Njegov otac, marksistički advokat, dao mu je ime Ilič po Lenjinu. Školovao se u lokalnoj školi, a 1959. godine pridružio se podmlatku nacionalne komunističke partije. Pored svog maternjeg španskog jezika, govori arapski i ruski, kao i engleski i francuski jezik. Posle razvoda roditelja 1966. godine majka je njega i njegovog brata odvela u London gde su nastavili školovanje u Staford Haus tutorskom koledžu u Kensingtonu. 1968. godine njihov otac je pokušao da upiše svoje sinove na Sorbonu ali se na kraju ipak odlučio za univerzitet Patrisa Lumumbe u Moskvi. Ramirez je izbačen sa univerziteta 1970. god.

Kurdistanski Staljin

Husein Jazdanpanah, lider kurdistanske oslobodilačke partije, neverovatno podseća na generalnog sekretara komunističke partije SSSR -a Josifa Visarionoviča Staljina. Njihova sličnost ne završava se samo na identičnoj frizuri i brkovima, već su im zajednički i maniri, ali i vojna uniforma koju je i Staljin obožavao da nosi.

Jazdanpanah je preživeo brojne pokušaje ubistva, a svojevremeno se našao na meti ruskih društvenih mreža. Njegove fotografije ubrzo su postale viralne zbog neverovatne sličnosti sa čuvenim Staljinom.

Neki su mislili da su Jazdanpanahove fotografije kompjuterski obrađene da bi više ličio na Staljina, ali je potvrđeno da on definitivno tako izgleda, ali i da voli da se oblači kao poznati imenjak Takođe, u svojim pojavljivanjima na televiziji trudi se da ima stav i manire baš kao Staljin.

Korisnici društvenih mreža su komentarisali da bi, zbog svoje velike ljubavi prema oružju i stava, možda i mogao da dostigne mesto u istoriji baš kao Staljin koji je bio lider Sovjetskog saveza do svoje smrti 1953.

Jedan neobičan slučaj iz Ekvadora

Đovani Hitler Kando nosi ime jednog od najozloglašenijih vođa u istoriji, ali ni njegovi najbliži srodnici nemaju ništa manje zvučna imena. Njegov otac se zvao Bolivar (po latinoameričkom oslobodiocu Simonu Bolivaru), a brat se zvao Staljin. Iako kaže da mu je sopstveno ime godinama stvaralo neprijatnosti, ne misli da je njegov otac imao bilo kakve "političke namere".

"Očigledno je da ime mog brata podriva ideju da sam nazvan po Hitleru iz ideoloških razloga“, napisao je Kando za "El Pais" pre nekoliko godina. "Verovatno je (moj otac) smatrao da je zabavno svedočiti domaćim prepirkama između Hitlera i Lenjina kao da on ima moć da prepisuje svaki dan 20. veka.“

Prema nacionalnom institutu za statistiku, u Ekvadoru je bilo registrovano 18.464 ljudi po imenu Lenjin od 1950. do 2015. Poređenja radi, u Sjedinjenim Državama, koje imaju 20 puta više stanovnika od Ekvadora, ima manje od 1.700 Lenjina.

Ekvador je pun i Staljina (18.728), Vladimira (1.518), Leonsa (860), Ruzvelta (587), Hitlera (560), Maosa (122) i Trockih (22).

Kurir.rs/K. Šormaz