Istočnom obalom Sjedinjenih Američkih Država zavladala je prava kriza zbog velike nestašice goriva.

Otkad je prošlog petka izveden hakerski napad na najveću američku kompaniju za prenos prerađene nafte, "Kolonijal pajplajn", nastali su veliki problemi u sanbdevanju.

Naftovod, koji se proteže od obala Meksičkog zaliva do Nju Džerzija, transportuje skoro polovinu goriva koje se koristi na istočnoj obali.

Naftovod ove kompanije povezuje rafinerije sa tržištem širom juga i istoka SAD kroz sistem naftovoda ukupne dužine oko 8.850 kilometara kroz koji teku benzin, dizel, kerozin i druge naftne prerađevine.

Oko 100 miliona galona goriva se prenosi dnevno, tačnije, 45 odsto prerađevina koje se koriste na istočnoj obali, što stiže do oko 50 miliona Amerikanaca.

Sajber-havarija u "Kolonijal pajplajnu" prouzrokovala je i da benzinske pumpe ostanu bez goriva, a u mnogim gradovima se mogu videti ogromni redovi. Problemu su doprineli i kupci koji su počeli da sakupljaju ogromne zalihe goriva, onemogućujući drugima da kupe nešto i za sebe.

Cene su skočile na 3 dolara po galonu, prvi put u poslednjih 6 godina.

w-56888920.jpg
EPA/ERIK S. LESSER 

Volstrit žurnal prenosi da je potražnja za benzinom širom SAD porasla za 20 odsto, a u određenim državama i 40 odsto.

"To je neverovatno! Kad sam danas vozila, mislila sam da nam preti kakva katastrofa. Videla sam sve ove automobile koji čekaju i pomislila sam kako li ću ja napuniti gorivo", rekla je Jašika Vigins iz Mariona, u Južnoj Karolini.

Neke benzinske pumpe na jugu zemlje su počele da prodaju 2 ili 3 puta više goriva nego inače, a skoro 8 odsto pumpi u Virdžiniji je ostalo bez benzina.

Guverneri Severne Karoline, Floride i Virdžinije su proglasili vanrednu situaciju kako bi se olabavila pravila transporta goriva. Sve države upozoravaju na građane da ne kupuju panično benzin.

U međuvremenu, "Ameriken erlajns" postala je prva avio-kompanija koja je morala da promeni red letenja zbog nestašica.

Inače, "Kolonijal pajplajn" od petka nije operativan posle, kako se veruje, najvećeg uspešnog sajber-napada na naftnu infrastrukturu u istoriji SAD.

U pitanju je rensomver, udar na kompjuterske sisteme kompanije u kom hakeri drže sistem kao taoca dok im se ne isplati zahtevana suma. Kako navodi Blumberg, hakeri su pokupili skoro 100 gigabajta podataka za samo dva sata, ali nije poznato šta su tačno tražili. Kompanija je naftovod zatvorila iz predostrožnosti iako kažu da ransomver nije direktno prouzrokovao zatvaranje.

Kompaniji je zaprećeno da će ukradeni podaci biti obelodanjeni na internetu dok će informacije koje su enkriptovali hakeri ostati zaključane do ispunjenja zahteva.

FBI je u ponedeljak izvestio da je hakerska grupa, sa "korenima" u Rusiji, "Dark sajd" odgovorna za napad. Rusija se u međuvremenu oglasila rekavši da nema veze sa hakerskim napadom.

Američki mediji prenose da je "dark sajd" nova grupa, ali da je već imala uspešne upade u nekoliko tamošnjih i evropskih kompanija. Kažu da im je cilj da zarade novac, a ne da prave probleme društvu.

Očekuje se da će naftovod proraditi za nekoliko dana, odnosno, da će biti ponovo uspostavljeni kompjuterski sistemi "Kolonijal pajplajna".

Kurir.rs