SPREMILI MU ZAMKU Uhapšeni novinar znao da je avion prizemljen zbog njega: Samo se okrenuo i rekao da je suočen sa smrtnom kaznom
Beloruske vlasti prizemljile su juče putnički avion Rajanera na letu ka Vilnjusu zbog dojave o navodnoj bombi, a nakon što je avion sleteo, uhapšen je opozicioni novinar Roman Protaševič.
Najnovije informacije o ovom slučaju govore da je beloruska tajna služba zapravo namamila Protaševiča da dođe u Atinu, na konferenciju. Postoje indicije da su mu čak i obezbedili povratnu kartu za "Rajaner" Atina-Viljnus, jer su znali da avion leti preko teritorije Belorusije.
Zamka je uspela jer je odmah po ulasku u vazdušni prostor Belorusije naoružani lovac MiG-29 BM sa četiri rakete vazduh-vazduh prisilo putnički avion da sleti na međunarodni aerodrom Minsk gde je Protaševič i uhapšen.
Protaševiča je odmah po sletanju uhapsila beloruska tajna služba KGB i sprovela ga u tužilaštvo na saslušanje zbog podrivanja države. Ostali putnici morali su da prođu kroz kontradiverzioni pregled i da sav svoj prtljag iznesu iz aviona i sačekaju da je onjuše specijalizovani policijski psi za otkrivanje eksploziva.
Protašević, 26-godišnji kritičar beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka pratio je prošlogodišnje proteste protiv autoritarnog režima. On je od novembra živeo u Viljnusu i nalazi se na listi traženih terorista u Belorusiji, a Litvanija mu je dozvolila da ostane u zemlji.
Protaševič je bio glavni urednik opozicionog medija "Neksta", koji su beloruske vlasti označile kao ekstremistički. On je ranije rekao kolegama da su ga pratili dok je putovao ka aerodromu u Atini. Napisao im je da ga je čovek koji govori ruski pratio do aerodroma i pokušao da fotografiše njegova dokumenta.
"Neksta" je podelila poruke koje je Protaševič poslao iz Atine, opisujući čoveka koji je pokušavao da fotografiše njegova dokumenta.
"On je bio sledeći u redu da mu provere dokumenta, samo se okrenuo i otišao... ka kapiji", napisao je Protaševič i opisao čoveka kao sredovečnog, srednje građe, proćelavog, sa kožnom aktovkom.
Franak Vijakorka, pomoćnik opozicione liderke Svetlane Tihanovske, rekao je da je Protaševič bio s njim u kontaktu pre nego što se ukrcao u avion i da je sumnjao da ga prate.
"Jutros sam bio u kontaktu s Romanom... podelio je zabrinutost da ga neko prati na aerodromu u Atini", rekao je on "Dojče veleu".
"Lična osveta Lukašenka"
Kolege su rekle da se otad nisu čule sa Protaševičem, koji je optužen za terorizam u Belorusiji i provociranje nereda nakon što je kanal “Neksta” postao jedan od glavnih za organizovanje prošlogodišnjih protesta protiv Lukašenka zbog prevare na izborima.
Viakorka je opisao Protaševiča kao "ličnog neprijatelja Lukašenka", navodeći da je disident "objavljivao snimke i fotografije sa protesta o torturi i stanju u zatvorima".
"Bio je jedna od najuglednijih figura koje su govorile o užasnim kršenjima ljudskih prava... Mislim da je ono što smo videli danas, to je bila njihova osveta, lična osveta Lukašenka protiv Romana i njegovog principijelnog stava", rekao je on "Dojče veleu".
Kad su beloruski zvaničnici izdvojili Protaševiča u nedelju, on je delovao miran, pomiren sa sudbinom, navodi “Blumberg”. Brzo su ga odvukli i nikad nije stigao na svoju destinaciju. Protaševičevu devojku koja je bila s njim u avionu su pretražili i dozvolili joj da se vrati u avion, ali je ona ostala u Minsku.
"Rekao je da se sve ovo dešava zbog njega"
Najmanje još četvoro ljudi nije se ukrcalo nazad, prema zvaničnicima Litvanije.
"Kad je pilot objavio da slećemo u Minsk on (Protaševič) je postao veoma uznemiren, pokušao je da izvuče svoj računar i rekao da se ovo sve dešava zbog njega", rekla je Monika Simkijene (40), koja je putovala sa troje dece.
"Samo se okrenuo prema putnicima koji su pričali s njim i rekao da je suočen sa smrtnom kaznom", dodala je.
Vanredni koraci preduzeti da bi se on uhvatio u ravni su sa otmicom putničkom aviona i kršenjem protokola o vazdušnom saobraćaju. Incident je zatekao Zapad koji je požurio da nađe adekvatan odgovor dalje od osude.
U međuvremenu, incident su osudile Evropska unija, Sjedinjene Američke Države i OEBS, dok su u Litvaniji demonstranti izašli na ulice.
Urednici “Nekste”, koji uglavnom žive u egzilu, rekli su i ranije da im je bilo prećeno.
"Svi stalno dobijamo pretnje. Kažu da će razneti kancelariju, kažu da će nas kidnapovati i vratiti u Belorusiju", rekao je “Gardijanu” prošle godine Stepan Svetlov.
Kurir.rs
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana