STAO U ODBRANU MERKELOVE Makron: Neprihvatljivo je špijuniranje saveznika
Pariz i Berlin zahtevaju da se u potpunosti razjasni skandal vezan za prisluškivanje evropskih zvaničnika, među kojima je i nemačka kancelarka Angela Merkel. Francuski predsednik Emanuel Makron razgovarao je sa šeficom vlade u Berlinu, nakon što je objavljeno da je danska obaveštajna služba pomagala američkoj Nacionalnoj bezbednosnoj agenciji da prisluškuje Merkelovu i druge političare na Starom kontinentu.
Prisluškivano 200 brojeva telefona
Makron je u potpunosti dao podršku kancelarki posle virtuelnog francusko-nemačkog samita:
- Ukoliko su ove informacije o prisluškivanju tačne, radi se o neprihvatljivoj praksi među saveznicima. Još je manje prihvatljivo prisluškivanje među evropskim saveznicima i partnerima - rekao je Makron, prenosi CNN.
Prve informacije da američka NSA prisluškuje Merkelovu izneo je Edvard Snouden, saradnik CIA, još 2013. On je otkrio da je NSA dobila od jednog zvaničnika Stejt departmenta 200 brojeva telefona da ih prati i da su među njima bili brojevi telefona svetskih zvaničnika.
Tužilaštvo u Nemačkoj je pokrenulo istragu, ali je ona obustavljena 2015. uz navode da nema dovoljno dokaza i podataka da je sprovede do kraja. Danska vlada je 2014. pokrenula istragu i prošle godine je smenjeno čitavo rukovodstvo obaveštajne službe. Posle razgovora s Makronom oglasila se i kancelarka, koja je poslovično pokušala da spusti loptu na zemlju: - Slažem se da je prisluškivanje među saveznicima neprihvatljivo. Ali ništa se nije promenilo u našem stavu kad je reč o objašenjenju koje smo dobili u to vreme. Fokusiramo se na sadašnjost i gradimo odnose od poverenja. A ono što je bilo tačno u to vreme i danas stoji. Osećam olakšanje jer su danska vlada i ministarka odbrane vrlo jasno izneli stav o ovom pitanju.
Pod prismotrom NSA
Štefen Zajbert, portparol nemačke vlade, održao je vanrednu konferenciju za medije u Berlinu.
- Naša vlada je u kontaktu sa svim relevantnim međunarodnim i nacionalnim vlastima kako bi se ovo pitanje razjasnilo.
Pod prismotrom američke NSA bili su i tadašnji nemačkih šef diplomatije Frank-Valter Štanmajer, kao i opozicioni političar Per Štajnbruk. Mediji u Kopenhagenu su objavili da su uz pomoć danskih provajdera prisluškivani i političari u Švedskoj, Francuskoj, Norveškoj i Holandiji.
Kurir
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti