Skupljaju pare za Teslin muzej
NJUJORK - Bore se za srpskog naučnika.
Američki crtač stripova i bloger Metju Inman (27), veliki poštovalac srpskog naučnika Nikole Tesle, pokrenuo je internet akciju prikupljanja novca za kupovinu zemljišta Vonderklif u gradu Šoram, u državi Njujork, na kojem se nekad nalazila laboratorija genija. Imanje košta 1,6 miliona dolara, a cilj je da se prikupi 850.000. Samo tokom prvog dana akcije pristiglo je 500.000 dolara. Ostatak iznosa platiće država Njujork, a na tom prostoru biće izgrađen prvi Teslin muzej u SAD i naučni centar.
Projekat propao
Nikola Tesla je na zemljištu Vonderklif planirao da izgradi specijalni toranj koji bi čitav svet napajao bežičnom električnom energijom, a glavni finansijer tog projekta bio je osnivač jedne od najvećih američkih banaka, Džej Pi Morgan. Međutim, na polovini projekta Morgan je odustao od sponzorstva i naučnik je 1905. morao da obustavi radove.
Tako je 1917. srušeno sve što je do tada sagrađeno, uključujući i konstrukciju tornja Vonderklif, a imanje je prodato firmi AGFA, proizvođaču filma i papira.
Posle skoro jednog veka, Vonderklif je opet ponuđen na prodaju, a pored nevladinih organizacija u čije ime Inman skuplja pare, postoji još jedna osoba koja je zainteresovana za zemljište. Da bi zaštitio imanje kao istorijski prostor na kojem će biti sagrađeni muzej i naučni centar u Teslinu čast, bloger je osmislio celu akciju.
Prodaje suvenire
On na sajtu Indiegogo prodaje fotografije slavnog naučnika, majice, krigle i nalepnice s njegovim likom, poster s potpisom genija i ulaznice za specijalni događaj koji će biti organizovan u Teslinu čast. Cene tih proizvoda kreću se od 25 do 5.000 dolara.
- Nikola Tesla je heroj istorijskih knjiga. Dao nam je mnogo, a mi smo mu vratili tako malo - otkrio je Inman razloge za svoju akciju, dodajući da nije pošteno da Teslin najveći rival Tomas Edison ima toliko centara u SAD, a da ne postoji nijedan pravi muzej Nikole Tesle.
Inman podržava interes nevladinih organizacija Teslina naučna fondacija iz Filadelfije i Teslin naučni centar iz Njujorka, koje već 15 godina traže način da sačuvaju posed srpskog genija. Prema njihovim rečima, iznos od 1,6 miliona dolara neće biti dovoljan da se izgradi sve što su oni zamislili, ali će im omogućiti da Vonderklif dođe u prave ruke.
Struja za ceo svet
♦ 1902. Tesla je kupio imanje Vonderklif od istoimenog vlasnika na Long Ajlendu
♦ na njemu je započeo izgradnju tornja visokog 57 metara
♦ toranj je trebalo da bude prvi telekomunikacioni centar na svetu kojim bi se bežičnim putem prenosila energija, telefonski i telegrafski signal i radio-talasi
♦ Džej Pi Morgan u projekat je uložio 150.000 dolara, a onda je prestao da ga finansira, pa je sve propalo
♦ 1917. toranj je po nalogu američke vlade srušen jer je, kao mogući orijentir neprijateljskim podmornicama, smatran opasnim
♦ imanje je ubrzo prodato kompaniji AGFA, koja je zemljište Vonderklif zatrovala svojom proizvodnjom
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)