Letelica Šenžu 12, kojom Kina šalje svoju prvu misiju s ljudskom posadom u svemir posle gotovo pet godina, danas je uspešno lansirana.

U najdužoj svemirskoj misiji Kine do sada, tri astronauta su danas poletela u orbitu i ostaju u svemiru tri meseca kako bi radili na sprovođenju ambicioznog plana završetka svemirske stanice do kraja sledeće godine, prenosi BBC.

Letelica Šenžu 12“ je danas u 9 sati i 22 minuta uspešno lansirana u gradu Điučuenu, a tri astronauta koja čine posadu su Nie Haišeng (56), Liu Boming (54) i Tang Hungbo (45).

Šenžu 12 što znači "Božanski brod", treća je od 11 misija potrebnih za završetak kineske svemirske stanice do 2022.

Kina je započela izgradnju svemirske stanice krajem aprila lansiranjem modula Tijenhe, prvog i najvećeg od tri na stanici koji je Kina samostalno razvila i na njemu će tročlana posada Šenžu 12 boraviti tri meseca.

Trojica muškaraca trebalo bi da provedu tri meseca na modulu Tijenhe, nekih 380 km iznad Zemlje, a primarni cilj Nie Haišenga, koji komanduje misijom, i njegovog tima je da stave u upotrebu modul koji teži 22,5 tone.

To je prva i osnovna komponenta onoga što će na kraju biti stanica od oko 70 tona, koja se sastoji od prostora za život, naučnih laboratorija i teleskopa klase Habl za posmatranje svemira.

astronauti-kina.jpg
Foto: Liu Fang / Xinhua News / Profimedia

Nie, bivši pilot koji je imao već dva leta u orbitu, je najstariji nacionalni astronaut koji je otišao u svemir, a najmlađem Tang Hungbou je ovo prvi svemirsko iskustvo.

Poslednja kineska letačka misija sa posadom bila je 2016. godine kada su dvojica astronauta poslati svemirskom letelicom Šenžu 11 u svemirsku laboratoriju Tiangong 2, prototipu svemirske stanice u kojoj su kasnije ostali oko mesec dana.

Kurir.rs/Tanjug