NOVI FRONT ISLAMSKE DRŽAVE: Kako je Crni kontinent postao igralište islamskih ekstremista
Ispostave Islamske države u Africi pripremaju se za veliku ekspanziju posle niza značajnih pobeda, novih alijansi i promene strategije zahvaljujući kojima su ojačali svoju poziciju na Crnom kontinentu.
Posle nedavnih uspeha u Nigeriji, Sahelu, Mozambiku i Kongu, ISIS propaganda koju propagira vođstvo grupe u srcu Bliskog istoka sve je više usmerena na podsaharsku Afriku kao novi front koji bi mogao da im nadoknadi gubitke pretrpljene u drugim krajevima sveta.
Analitičari strahuju da bi pokušaj Islamske države da u Africi stvori zone "džihadskog delovanja" mogao da predstavlja veliki izazov slabim, korumpiranim i neefikasnim nacionalnim institucijama.
"Za organizaciju poput Isisa, podsaharska Afrika je mesto gde možete da imate veliki uticaj uz minimalne resurse. Ovo je jedno od retkih mesta na svetu gde Isis kontroliše hiljade kvadratnih kilometara teritorije. To je njihova nova granica", rekao je Gardijanu Vinsen Fuše, stručnjak za islamski ekstremizam u Nigeriji i saradnik Francuskog nacionalnog centra za naučna istraživanja.
Ispostava Islamske države u Zapadnoj Africi - Iswap, nedavno je preuzela Boko Haram i zauzela strateški važnu Sambisa šumu na severoistoku Nigerije ubivši lidera Boko Harama Abubakara Šeakua i privukavši na svoju stranu njegove pristalice ali i novac i oružje.
Dok je Šeaku verovao da su svi muslimani koji žive van "granica" Boko Harama neprijatelj, zapadnoafrički Isis sada preko lidera Abu Musava al Barnavija sada zagovara drugačije ideje - dozvolio je posedovanje ličnih dokumenata, zagovara poboljšanje položaja dece u lokalnim zajednicama, pustio je neke ratne zarobljenike, najavio je verski pored za bogate i ograničio pljačkanje.
Abu Barnavi, koji u govorima deluje obrazovanije i umerenije u poređenju sa drugim ISIS komandantima, poslat je na "nadgledačku misiju", kaže Fuše.
Zapadni zvaničnici strahuju da bi mesta poput Nigerije, sa kombinacijom oružja, discipline i podložnosti uticaju Islamske države, mogla da postanu pozamašan zalogaj za lokalne vlasti.
"Problem je kad jednom uđu, kako ih isterati? Morate da ponudite lokalnim zajednicama neku alternativu, a nje često nema", rekao je jedan neimenovani zvaničnik sa sedištem u Maliju koji prati situaciju u Nigeriji i Sahelu.
Upravo je strategija saradnje i pritisaka na lokalne vlasti pomogla Isisu da ojača stisak i kontroliše teritoriju od libijske grancie do Benina i Gane.
Na tim teritorijama, ISIS sada demonstrira svoju verziju reda i zakona. U Nigeru, Islamska država sprovela je akciju čišćenja pobunjenima u kojoj je stradali više od 150 ljudi.
U Maliju, vojnici su odsekli ruke i noge trojici muškaraca osuđenih pred islamskim sudom za pljačku putnika u jednom autobusu. Kazna je izvedena na pijačni dan pred gomilom ljudi. Slični incidenti prijavljeni su i u Burkini Faso gde Isis sada planira da se proširi.
Za razliku od zapadne Afrike, Isisova centralnoafrička ispostava - Iscap koja radi u Demokratkoj republici Kongo i Mozambiku, više voli pritiske od saradnje.
Njihovi pripadnici izveli su čitav niz krvavih napada u Kongu naizgled bez nekog strateškog cilja. Prošle nedelje 50 seljana je ubijeno u dva njihova napada.
U Mozambiku, islamski pobunjenici kontrolišu provinciju Kabo Delgado i ne pokazuju nikakve znake da su voljni da sarađuju sa lokalnim zajednicama.
Kurir.rs
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva