U nedelju mali planinski grad Liton u Britanskoj Kolumbiji u Kanadi bio je najtoplije mesto na zemlji.

Zatim, u ponedeljak, u litonu je bilo još toplije (47,9 stepeni), toplije čak nego i u Las vegasu koji se nalazi 1.300 milja južno. Zatim je u utorak u tom gradu izmereno neverovatnih 49,6 stepeni Celzijusovih.

Geografski položaj Litona je isti kao i kod Londona, tako da taj deo zemlje nikada ne bi trebalo da bude tako topao.

profimedia0618864604.jpg
Foto: Mcintosh Jeff/CP/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Takođe i Sijetl je postavio temperaturni rekord svih vremena u ponedeljak i bio je topliji nego Majami ikada sa 42,2 stepena Celzijusova, dok je portland oborio rekord sa 46,6 stepeni.

Posle godina i godina upozorenja naučnika vreme je da se kaže da su u pitanju velike klimatske promene.

Zašto s eplanine brzo zagrevaju?

Planine na pacifičkoj obali imale su suštinsku i jedinstvenu ulogu u omogućavanju prolaska ovog toplotnog talasa. Klimatske promene nisu samo zagrevanje površine planete, već zagrevanje cele Zemljine troposfere - najnižeg sloja atmosfere u kome se dešava sve naše vreme.

kanada-toplotni-talas.jpg
Foto: Twitter / Scott Duncan

To je naročito tačno u planinskim predelima, gde temperature rastu još brže nego u drugim delovima zemlje.

Kada se sneg i led povuku ili čak nestanu sa planina, gola zemlja ispod može nesmetano da se zagreje.

Studija iz 2015. godine otkrila je da se planinska područja iznad 2.000 metara zagrevaju oko 75 odsto brže od nižih mesta.

U nižim mestima od Litona, upozorenja na poplave su sada na snazi za doline reka jer su iznenadni sneg i otapanje leda stvorili bujice. Za sada se kanadski lednici tope tako brzo da poplavljuju domove, a nema kiša.

Slike koje treba da zapamtimo iz ovog toplotnog talasa nisu bazeni i fontane, to su prijatelji i komšije koji dele klima uređaj usred pandemije koronavirusa u gradu koji je mnogo topliji od uobičajenog.

Dok temperature padaju u Sijetlu i Portlandu, toplotni talas traje i dalje u drugim zemljama, pa tako u Pakistanu i celom dužinom Persijskog zaliva toliko su visoke temperature da, kako pišu mediji, čak ni zdravi ljudi ne mogu da prežive.

Kurir.rs/Č.N.