Ukrajinski zakon o autohtonim narodima u skladu je sa UN-ovom deklaracijom i nema nikakve veze sa "proizvoljnim interpretacijama predsednika Rusije Vladimira Putina", poručeno je iz Kijeva.

Ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba tvrdi da je Predlog zakona o autohtonim narodima koji je predložio ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u potpunosti u skladu sa Deklaracijom UN o pravima autohtonih naroda i relevantnim odredbama Ustava Ukrajine i da nema nikakve veze sa, kako je rekao, "proizvoljnim interpretacijama predsednika Rusije Vladimira Putina".

On je objasnio da Ustav Ukrajine direktno i nedvosmisleno garantuje jednakost svih građana u Ukrajini, bez obzira na etničko poreklo, i odvojeno utvrđuje obavezu države da štiti autohtone narode i nacionalne manjine, saopštila je ukrajinska ambasada u Beogradu.

"Prema tome izjave o nekakvim pritiscima zbog usvajanja predloženog zakona o autohtonim narodima nisu tačne. U Ukrajini prava ruske nacionalne manjine takođe nikada nisu bila ograničavana!,- naglasio je Kuleba.

Dodao je da Ustav Ukrajine, štaviše, stavlja poseban akcenat upravo na zaštitu prava ruske nacionalne manjine i precizirao da u članu 10 Ustava stoji da "Ukrajina garantuje slobodan razvoj, upotrebu i zaštitu ruskog i drugih jezika nacionalnih manjina Ukrajine".

Kuleba je naveo da predlog zakona definiše koji narodi se mogu smatrati autohtonim: "To je autohtona etnička zajednica formirana na teritoriji Ukrajine, nosilac je izvornog jezika i kulture, ima tradicionalna, socijalna, kulturna ili predstavnička tela, smatra sebe autohtonim narodom Ukrajine, predstavlja etničku manjinu u sastavu svog stanovništva i nema svoju državnu formaciju van Ukrajine".

U Ukrajini su to, pre svega, Krimski Tatari, Karaimi i Krimčaci. Sva tri naroda žive na teritoriji ukrajinskog Krima koju je okupirala Rusija, kaže Kuleba.

Ukrajinska vrhovna Rada usvojila je juče zakon o autohtonim narodima Ukrajine koji ne svrstava Ruse u tu kategoriju.

Inicijativa za usvajanje zakona potekla je od predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, a podržalo ga je 326 poslanika Rade i stupiće na snagu nakon što ga predsednik potpiše.

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da ukrajinski zakon nije u skladu s normama međunarodnog humanitarnog prava i da nanosi ozbiljnu štetu ruskom narodu, a da se njegove posledice mogu uporediti sa onim koje ostavlja oružje za masovno uništenje.

Kurir.rs/Tanjug