Nešto veliko vreba u vakuumu međugalaktičkog prostora. To nije galaksija, iako je uporedive veličine: ogroman oblak vrućeg gasa slabog sjaja, veći od Mlečnog puta, u prostoru između galaksija okupljenih u ogromnom broju, piše Science Alert.

Naučnici veruju da je ovaj oblak možda grubo uklonjen iz galaksije u jatu, prvom oblaku te vrste gasa koji smo ikada videli. Ono što je još iznenađujuće, nije se razišlo, već je ostalo sakupljeno stotinama miliona godina.

Ovo nam ne samo da govori nešto novo o okruženjima unutar jata galaksija, već sugeriše novi način istraživanja i razumevanja ovih kolosalnih struktura.

Galaktički skupovi su, kao što i samo ime govori, grupe galaksija koje su gravitaciono povezane. Grozd galaksija u kojem je pronađen naš „siromašni“ oblak gasa zove se Abel 1367, ili jat Leo, udaljen oko 300 miliona svetlosnih godina. Sadrži najmanje 72 glavne galaksije i čini deo većeg kompleksa super jata.

U takvim sredinama se često dogodi mnogo toga, a astronomi vole da zavire u njih i pokušaju da razumeju kako je povezan naš Univerzum. 2017. godine astronomi koji su koristili japanski teleskop Subaru primetili su mali topli oblak u Abellu 1367. godine. Budući da poreklo oblaka nije bilo jasno, vratili su se sa više instrumenata kako bi bolje proučili fenomen.

Tim koji je vodio astronom Čong Ge sa Univerziteta u Alabami u Hantsvilu, koristio je, zajedno sa Subaruom, ESA-in KSMM-Nevton X-Rej teleskop i Multi Unit Spectroscopic Ekplorer (MUSE) na Velikom velikom teleskopu (VLT), najvećem svetskom optičkom teleskopu koji se nalazi u Čileu. Na njihovo iznenađenje, otkrili su da je emisija X-zraka pokazala da je oblak veći nego što su prvo mislili.

Zapravo, mnogo veća - veća od galaksije Mlečni put, sa masom oko 10 milijardi puta većom od mase Sunca. I nije izgledalo da je povezano sa bilo kojom poznatom galaksijom u skupu. Samo je lebdeo. Međutim, bogatstvo podataka omogućilo je istraživačima da izmeru temperaturu gasa i tako otkriju tragove njegovog porekla.

Temperature oblaka kreću se između 10.000 i 10.000.000 Kelvina, što je u skladu sa gasovima koji se nalaze u galaksijama, međuzvezdanom medijumu. Mnogo slabiji vrući gas u medijumu klastera (prostor između galaksija u jatu) i dalje je vruć i iznosi oko 100 miliona Kelvina. To sugeriše da je oblak gasa uklonjen iz galaksije dok se kretao kroz svemir.

"To je kao kada vaša kosa i odeća lete unazad i trče napred protiv jakog vetra. Jednom uklonjen iz galaksije domaćina, oblak je u početku hladan i isparava u medijumu unutar jata, poput topljenja leda leti", objasnio je fizičar Univerziteta u Alabami Ming Sun.

Ovo je fascinantno, ali čudno jer istraživači nisu mogli pronaći nijednu obližnju galaksiju koja bi mogla objasniti da se to nedavno dogodilo. Pa ipak, ako je gas iz svoje galaksije istrgnut pre stotine miliona godina, kao što sugeriše ovaj nedostatak blizine, kako to da se nije raširio u unutrašnjem klaster medijumu?

Da bi to rešio, tim je izvršio proračune i otkrio da magnetno polje može zadržati oblak gasa tokom dužeg vremenskog perioda uprkos nestabilnostima koje bi ga inače raskinule.

S obzirom na veliku masu oblaka, tim naučnika zaključio je da je matična galaksija iz koje je istrgnuta velika i masivna. Ovo bi im moglo pomoći da otkriju o kojoj se galaksiji radi. Drugi trag bi mogli biti tragovi plina koji se širi iz oblaka i koji bi mogli da se usmeravaju u pravom smeru.

Pored toga, sada kada je identifikovan jedan usamljeni oblak, naučnici imaju skup podataka koji pomažu u identifikovanju drugih takvih oblaka u budućnosti. Ovo će pružiti dragocene informacije o dinamici unutar jata i raspodeli materije u galaktičkim jatima, piše Science Alert.

Kurir.rs/net.hr