Zakon o zabrani promovisanja LGBT sadržaja u školama i zloupotrebe EU fondova stavile su mađarskog premijera Viktora Orbana na "crnu listu" Evrope.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pod pritiskom je da suspenduje EU fondove Mađarskoj kako bi na taj način naterala Viktora Orbana da se pozabavi optužbama za korupciju i politizovane sudove.

Evropski parlamentarci iz budžetskog komiteta EU pozvali su predsednicu EK da iskoristi novi EU zakon i zamrzne sredstva namenjena Mađarskoj zbog "teških kršenja vladavine prava".

Poziv je najnoviji u salvi kritika na račun mađarskog premijera koji je prošlog meseca podržao zakon koji zabranjuje promociju LGBT sadržaja u obrazovnom materijalu. Očekuje se da će Evropski parlament osuditi zakon sutra i pozvati komisiju da pokrene ubrzani postupak protiv Mađarske zbog diskriminacije LGBT populacije.

Davno pre nego što je mađarski parlament usvoji kontroverzni zakon, zemlje članice EU i evroparlamentarci su bili uznemireni i iznervirani načinom na koji je Budimpešta trošila EU sredstva - Orbanov zet dobio je ugovor za postavljanje ulične rasvete, a Orbanovo rodno selo sada ima vintidž voz koji tuda saobraća.

Evropski poslanici su za ovo saznali preko izveštaja trojice akademika koji su zaključili da je po sredi "teško kršenje vlavacine zakona", na osnovu čega EU ima pravno pokriće da suspenduje isplate Mađarskoj, piše Gardijan.

"Nedostatak transparentnog menadžmenta EU fondova, nedostatak efikasnog nacionalnog tužilaštva i manjak garancija o nezavisnosti pravosuđa pokazuju da je Mađarska već prekršila osnovne principe vladavine prava", navodi se u izveštaju trojice profesora EU prava i politike.

U izveštaju se pominju laboratorije u 43 škole koje su koštale milion evra svaka i koje su finansirane iz EU fondova. Istraga Evropske komisije je pokazala da je svaka učionica odvojeno morala da plati udžbenike iako su svi koristili istu knjigu. Brisel je zatražio od mašarskih vlasti refundaciju nakon što su zaključili da Budimpešta nije ispravila više "neregularnosti".

"Želimo da vladavina prava funkcioniše u Mađarskoj, i to ne zato što volimo sankcije", rekao je evroposlanik iz redova nemačkih Zelenih Danijel Freund koji je i naručio izveštaj. "Mi suštinski želimo da se u zemlju vrati vladavina prava", dodao je on.

Poslanici ne navode koliko sredstava treba da bude zamrznuto. Mađarska je 2018. primila 6,3 milijarde evra od EU, što je ekvivalent nekih 5 posto njene ekonomije. Mađarska vlada zatražila je dodatnih 7,2 milijarde evra iz EU fonda za oporavak od posledica koronavirusa.

Na komisiji je sada da odluči koja će sredstva biti zamrznuta, rekao je Freund. "Nije poenta da ovo pogodi obične Mađare, već treba da kazni vladu. Zbog toga komisija treba da identifikuje odgovarajuće budžetske kanale", rekao je on i dodao da ta odluka neće biti laka.

"Mislim da komisija mora da objasni svima zašto milijarde i milijarde evra poreskih obveznika odlazi Mađarskoj koja ne kontroliše i ne raspoređuje ta sredstva", rekao je ona.

Svaki pokušaj da se zaustavi isplata sredstava zemlji-članici zbog demokratskih "prekršaja" biće test za regulativu EU. Mađarska vlada je već pred Evropskim sudom za pravu pokrenula pitanje zakonitosti EU zakona o vladavini prava, zbog čega sada mnogi sumnjaju da će EK reagovati na pozive da se stane na rep Orbanu. Naročito jer su Mađarska i Poljska nedavno uspele da uspore i na neko vreme čak i blokiraju donošenje EU budžeta i fonda za oporavak.

Iz Evropske komisije je saopšteno da je regulativa stupila na snagu 1. januara 2021. i da je komisija pratila sva eventualna kršenja principa vladavine prava". Orban se, inače, početkom sedmice našao na neslavnoj listi "medijskih predatora" Reportera bez granica.

Kurir.rs/K.P.