LEPA VEST IZ KINE: Višedecenijski napori urodili plodom, džinovske pande skinute sa liste ugroženih vrsta
Džinovske pande više nisu ugrožena vrsta, saopštili su kineski zvaničnici posle više decenija rada na spasavanju ovih stvorenja čiji je broj u divljini sada porastao na 1.800.
Pande su sada klasifikovane kao ranjiva vrsta, rekao je Sui Šuhong, direktor Odeljenja na zaštitu ekologije pri Ministarstvu ekologije i prirodnog okruženja.
Kina je pola veka pokušavala da poveća broj jedinki ove popularne životinje, otvarajući rezervate panda širom zemlje u pokušaju da ih spase od istrebljenja.
Pande su skinute sa liste ugroženih vrsta Međunarodne unije za očuvanje prirode 2016. godine ali kineske vlasti u tom trenutku nisu prihvatile tu odluku.
"Kina je uspostavila relativno kompletan sistem prirodnih resursa. Veliki delovi ekosistema su sistematski i potpuno zaštićeni i živi svet tamo se efikasno poboljšao", rekao je Sui i dodao da se uz pande oporavljaju i neke druge ugrožene vrste.
"Broj jedinki sibirskog tigra, amur leoparda, azijskih slonova i ibisa takođe je značajno porastao", rekao je on.
Džinovske pande su ozloglašene kao vrlo komplikovane za razmnožavanje. Ženke mogu da začnu svega 24 do 72 sata godišnje.
Od 1970ih, kineski zvaničnici rade na kampanji povećanja broja ovih simpatičnih životinja. Da bi se izborili sa gubitkom habitata, zvaničnici su napravili specijalno dizajnirane prirodne rezervate u oblastima gde raste njihova omiljena hrana, bambus.
Pande se u Kini vode kao takozvana kišobran vrsta što znači da stručnjaci veruju da mere njihove zaštite mogu da pomognu i drugim vrstama ali i ekosistemu i celini.
Uspešna kampanja očuvanja pandi išla je na uštrb nekih svaštojeda čiji je broj poslednjih decenija opao, ugrozivši tako i veće ekosisteme, navodi se u zajedničkoj studiji kineskih i američkih naučnika.
Kurir.rs/CNN
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore