Blizu 60 požara besni danas u 10 država SAD, a najveći je bio u Oregonu, gde je vatra progutala površinu skoro duplo veću nego što je to Portland.

Požari su zapalili domove i naterali hiljade ljudi od Aljaske do Vajominga da se evakuišu, saopštio je Nacionalni vatrogasni centar.

Najviše problema ima u Arizoni, Ajdahu i Montani, gde je zabeleženo više od polovine požara, preneo je Gardijan.

Varta je izbila na zapadu SAD usled vrlo visokih temperatura prethodnih nedelja, a velika suša pogoršana klimatskom krizom doprinosi uslovima koje čine požare još opasnijim, kažu naučnici.

Nacionalna meteorološka služba SAD je navela da je toplotni talas dostigao vrhunac u mnogim oblastima, a očekuje se da do sutra talas prođe u većini država.

Ima izveštaja o izgorelim domovima, ali se još procenjuje obim štete.

Požar koji je počeo u nedelju u Sijera Nevadi, južno od nacionalnog parka Josemite, zapalio je 36 kvadratnih kilometara, a svega deset odsto požara je lokalizovano.

Najveća vatra u SAD je na granici Kalifornije i Oregona i ugrozila je oko 2.000 domova, a izgorelo je bar sedam kuća i više od 40 drugih objekata.

U Dolini smrti u Kaliforniji, na korak od Las Vegasa, prošlog petka je izmerena potencijalno najveća temperatura ikad zabeležena na Zemlji ikad: 54,4 stepeni Celzijusa.

Dok ovaj podatak još čeka zvaničnu meteorološku verifikaciju, milioni Amerikanaca u zapadnim državama žive pod crvenim alarmom. Ni noćne temperature na mnogo lokacija ne padaju ispod 32 stepena.

Stručnjaci upozoravaju da je region upao u začarani povratni ciklus ekstremnih vrućina, što sve ima korene u klimatskim promenama.

Nekoliko nedelja toplotnih talasa od južne Kalifornije preko Nevade do Oregona izazvalo je alarmantno brzo isparavanje zaliha vode u oblasti, upozorava klimatski naučnik Hoze Pablo Ortiz Partida.

Bez vlade, okolina se ubrzano zagreva poput suvog tiganja, isušujući zemlju i biljke i pretvarajući svu vegetaciju u idealnu smesu za potpalu.

Tokom prošlog vikenda najveći šumski požar koji je ove godine pogodio Kaliforniju izbio je na severu države i opustošio više od 362 kvadratna kilometra.

Kombinacija suvog vazduha, ekstremnih temperatura i vetra stvarala je učestala vatrena tornada, što je praktično nezaustavljiv požarni fenomen.

U međuvremenu, drugi požar u južnom Oregonu zahvatio je više od 620 kvadratnih kilometara i udvostručio se tokom vikenda. Zbog pada elektroenergetske mreže velika područja Oregona nemaju struje.

"Ponašanje požara u južnom Oregonu među najekstremnijima je dosad, vatrogasci vide momente kakve nikada pre nisu vidjeli", rekao je Al Loson, vatrogasni zapovednik.

Klimatolog Danijel Svejn sa Univerziteta Kalifornija upozorava da su požari u Kaliforniji i Oregonu tek "uvertira u nikad viđeno" i napominje da najgore sledi krajem leta kada će ekstremni temperaturni uslovi i višemesečna suša pripremiti scenu za nešto znatno gore. I istorijski septembar i oktobar su najgori meseci za divljanje megapožara u Kaliforniji.

Kurir.rs/Tanjug/Slobodna Dalmacija