Insekti brzo reaguju na promene u prirodnoj sredini, pa su zato vrlo dobar pokazatelj stanja ekosistema.

Leptiri širom Velike Britanije teško su pogođeni hladnim i vlažnim prolećem, kakvo je ove godine zateklo Ostrvo, upozorili su naučnici.

Iako je april imao nadprosečan broj sunčanih dana, isto tako tog meseca su zabeležene i učestale pojave mraza. Usledio je najkišniji maj u Engleskoj u poslednje 54 godine.

"Leptiri kao da su na solarni pogon", rekla je britanska naučnica Zoi Rendl. "Potrebna im je sunčeva svetlost kako bi se njihova tela zagrejala i dobila dovoljno energije za letenje, hranjenje i pronalaženje partnera", rekla je ona.

Kako piše Jutarnji list, iz Evropskog parlamenta konstantno dolaze upozorenja o važnosti očuvanja insekata i biološke raznolikosti.

Tako su i prilikom usvajanja “Strategije EU-a za bioraznolikost do 2030: vraćanje prirode u naše živote”, zastupnici Evropskog parlamenta naglasili kako nova strategija mora adekvatno da obuhvati svih pet uzroka promena u prirodi, a to su promene u korišćenju tla i mora, direktno iskorišćavanje organizama, klimatske promene, zagađenost i invazivne strane vrste.

Klimatske promene povećavaju verovatnost vremenskih neprilika, koje pak otežavaju oporavak mnogih vrsta leptira.

Pad broja leptira upozorava i na probleme celog ekosistema, budući da insekti izuzetno brzo reaguju na promene u prirodnoj sredini.

Kurir.rs/Jutarnji