PROJEKAT PEGAZ: Ko su žrtve špijunskog softvera? Od novinara do političara, niko nije bezbedan
Aktivisti, novinari i političari našli su se na meti špijunskog softvera koji je razvila privatna izraelska kompanija.
Kako prenosi BBC zajedno sa još 15ak uglednih medijskih kuća, oni su se našli na listi 50.0000 telefonskih brojeva ljudi za koje se veruje da su ih targetirali klijenti kompanije NSO Grupa još od 2016. godine.
Kompanija je razvila softver po imenu Pegaz koji se infilstrira u ajfone i androide i omogućava operaterima da izvlače poruke, fotografije, mejlove, listinge poziva i tajno aktiviraju mikrofone i kamere.
NSO demantuje da su umešani u špijuniranje i tvrde da je njihov softver napravljen kao oružje u borbi protiv kriminalaca i terorista i da je dostupan samo vojsci, policiji i obaveštajnim agencijama zemalja koje poštuju ljudska prava.
Ko su bile potencijalne žrtve Pegaza, softvera za koji uzbunjivač Edvard Snouden kaže da je kao nuklearno oružje od kog običan svet ne može da se zaštiti?
Članovi najbližeg kruga ubijenog novinara Džamala Kašogija
Kašogi, žestoki kritičar saudijske vlade, ubijen je u Istanbulu u oktobru 2018. godine. Istraga više uglednih medijskih kuća pokazala je da je softver koriščen kako bi se pratile dve žene najbliže Kašogiju ali i drugi članovi njegovog najbližeg kruga. Jedna od ženja je Hana Elatr, egipatska stjuardesa i Kašogijeva supruga. Šest meseci pre nego što je ubijen, njen telefon se našao na meti Pegaza, pokazala je istraga Amnesti internešonela.
Neko ko je koristio softver Pegaz poslao je Elatr četiri poruke sa malicioznim linkovima u periodu od novembra 2017. do aprila 2018. AI nije mogao da potvrdi da li je hakovanje bilo uspešno.
"Džamal me je upozorio da bi tako nešto moglo da se dogodi", rekla je Elatr Vašington postu.
Iako je bio oženjen, Kašogi je imao i ljubavnicu, verenicu Hatis Čengiz koja ga je čekala ispred saudijskog konuzlata u kojem je ubijen i koja je, kada se nije pojavio, uzbunila turske vlasti.
Nekoliko dana posle ubistva, njen ajfon je hakovao Pegazov korisnik, pokazala je analiza AI. Analizom nije utvrđeno šta je uzeto iz njenog telefona.
"Šokirana sam što sam bila meta u trenutku tolikog bola, dok sam čekala da saznam šta se desilo Džamalu", rekla je ona. "To je bio najgori period mog života a te ubice su me špijunirale. Nemaju stida i moraju biti izvedeni pred lice pravde", dodala je ona.
Kašogijev bliski prijatelj Vada Kanfar, bivši generlani direktor katarske Al Džazire takođe je bio meta špijuniranja.
NSO demantuje da je njihova tehnologija korišćena protiv Kašogija i njegovih saradnika. "Kao što smo i ranije rekli, naša tehnologija nije ni na koji način povezana sa gnusnim ubistvom Džamala Kašogija", navela je kompanija.
Novinari
Rula Kalaf, urednica Fajnenšl tajmsa
Kalaf je prošle godine postala prva žena na čelu lista. Rođena u Bejrutu, ova novinarka je bila meta špijuniranja tokom 2018. godine. Analizom podataka je utvrđeno da je njen telefon bio meta istrage Ujedinjenih Arapskih Emirata još dok je bila pomoćnik urednika.
"Sloboda štampe je od vitalnog značaja i svako nezakonito državno mešanje ili prisluškivanje novinara je neprihvatljivo", navela je ona.
NSO je, naravno, demantovao i da su nju špijunirali.
Sesilio Pinjeda, ubijeni meksički novinar
Pinjeda (38) je ubijen u perionici kola u martu 2017. godine. Njegov telefon je, navodno, bio prisluškivan pre ubistva. Telefon nikada nije pronađen pa nema potvrde da je to istina. NSO je naveo da ni na koji način nisu povezani sa Pinjedinim ubistvom, a meksička vlada nije komentarisala medijske izveštaje.
Sabolc Panji i Andreas Sabo
Mađarski novinari istaknuti su saradnici istraživačkog portala Direkt36. Panji optužuje vladu Viktora Orbana da na novinare gleda kao na grupu zaverenu protiv njega. Vlada je demantovala bilo kakvu umešanost u špijuniranje novinara, rekavši da je Mađarska "demokratska država u kojoj vlada zakon". NSO navodi da nemaju pristup podacima meta svojih klijenata.
Aktivisti i političari
Lužain al Hatlul
Al Hatlul je jedna od najistaknutijih aktivistkinja i boraca za ženska prava u Saudijskoj Arabiji.
Britanski list Gardijan navodi da je postala meta Pegaza svega nekoliko nedelja pre nego što je uhapšena u martu 2018. u UAE gde je studirala i onda prisilno vraćena u Saudijsku Arabiju.
U maju te godine, saudijske vlasti su nju i druge aktivistkinje uhapsile u akciji protiv disidenata koju je naredio princ Muhamed bin Salman. Hatlul je osuđena prošlog decembra za pokušaj promene političkog sistema i osuđena je na šest godina zatvora. Puštena je u februaru nakon što joj je deo kazne suspendovan.
Raul Gandi
Gandi je dominantna figura u opozicionoj Kongresnoj partiji Indije na čijem je bio čelu 2019. kada je na izborima izgubio od premijera Narendre Modija.
Telefonski brojevi drugih istaknutig figura partije takođe su se našli na spisku meta iako se za sada ne zna da li su njihovi telefoni bili uspešno hakovani.
Gandi je špijuniranje nazvao "napadom na demokratske osnove naše zemlje".
Indijska vlada i NSO negiraju svaku umešanost u špijuniranje protivnika.
Advokati
Rodni Dikson
Dikson je londonski advokart poznat po brojnim slučajevima borbe za ljudska prava. Njegovi klijenti su Metju Hedžis, britanski doktorant uhapšen u UAE i Čengizova, Kašogijeva verenica.
Ako je Pegaz prislušlivao njegove razgovore sa klijentima, onda je to "fundamentalno kršenje" privatnosti, rekao je Dikson BBC-u.
NSO je saopštio da če "nastaviti da istražuje sve tvrdnje o zloupotrebi i da će preduzeti odgovarajuće mere na osnovu rezultata njihove istrage".
Kurir.rs
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)