Izrael je osnovao tim koji će ispitati navodnu zloupotrebu izraelskog špijunskog softvera "Pegaz", na globalnom nivou.

Tim, kojim rukovodi Savet za nacionalnu bezbednost, odgovara premijeru Naftaliju Benetu i ima širi spektar stručnosti od Ministarstva odbrane, koje nadgleda izvoz softvera "Pegaz", grupe NSO, piše Rojters.

Makron traži niz istraga

Francuski predsednik Emanuel Makron zatražio je sprovođenje niza istraga u slučaju špijunskog softvera "Pegaz", izjavio je danas premijer Žan Kasteks za francuski TV kanal TF1.

U utorak je francuski dnevni list "Le Monde" objavio da se Makronov telefon nalazio na spisku marokanske obaveštajne agencije, kako bi vršila nadzor koristeći špijunski softver "Pegaz", prenosi Rojters.

Francusko predsedništvo je reklo da, ukoliko bi otkrića o Makronovom telefonu bila istinita, to bila vrlo ozbiljna situacija, a da će nadležne vlasti istražiti sve kako bi rasvetlile slučaj, navodi se u izveštaju.

Maroko: Zlonamerna kampanja medija

Vlada Maroka demantovala je izveštaje da su bezbednosne snage te zemlje možda koristile špijunski softver izraelske NSO grupe da prisluškuju telefone predsednika Francuske Emanuela Makrona (Emmanuel Macron) i drugih javnih ličnosti.

Kako je danas navedeno u saopštenju, Vlada Maroka je u utorak uveče kritikovala svetske medije koji istražuju široko rasprostranjeno korišćenje softvera Pegaz da se prate novinari, borci za ljudska prava i političari u više zemalja, najavivši zakonske mere, ali nije rečeno koje.

Radio Frans (France) je javio da su telefoni kralja Maroka Muhameda Šestog i članova njegove pratnje takođe među potencijalnim metama.

"Kraljevina Maroka oštro osuđuje neprestanu lažnu, masovnu i zlonamernu kampanju medija", piše u saoštenju.

Vlada Maroka navela je da "odbacuje te lažne i neosnovane optužbe" i da traži da se "pruže opipljivi i materijlani dokazi za te nadrealne priče".

Na listi 50.000 brojeva

Mediji su identifikovali moguće mete sa liste od više od 50.000 brojeva mobilnih telefona do kojih je došla neprofitna novinarska organizacija Zabranjene priče (Forbbiden Stories) sa sedištem u Parizu i organizacija za ljudska prava Amnesti internešenel (Amnesty International).

I mada broj na listi ne znači da je bilo pukašaja da se telefon hakuje, mediji koji su učestvovali u istrazi su izrazili uverenje da ukazuje na potencijalne mete klijenata NSO grupe.

Na listi su brojevi u Azerbejdžanu, Kazahstanu, Pakistanu, Maroku i Ruandi, kao i nekih članova arapskih kraljevskih porodica, šefova država i premijera.

Kancelarija pariskog tužioca istražuje navodnu upotrebu špijunskog softvera i francuski eksperti su pozvali da se bolje osiguraju telefoni istaknutih zvaničnika.

U Rusiji bez panike

vladimir-putin-w-56973572.jpg
Foto: EPA/DENIS BALIBOUSE

Moskva ne treba da preduzima dodatne mere bezbednosti zbog skandala oko špijunskog softvera "Pegaz", rekao je danas novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

"Mere bezbednosti preduzimaju se redovno, tako da nema potrebe za dodatnim merama", naglasio je Peskov, prenosi agencija Tas s.

Peskov je dodao da šef države, predsednički kabinet i druge vladine agencije koriste poseban komunikacijski sistem koji je pouzdano zaštićen.

Meksiko: Pegaz naručila prethodna vlada

Šef meksičke finansijske obaveštajne jedinice, Santjago Neto, izjavio je danas da aktuelna vlada Meksika nije potpisala ugovore za nabavku izraelskog špijunskog sistema Pegaz.

"Sve to je urađeno za vreme prethodne administracije - to su bile taktike kontrole, zastrašivanja i manipulacije", rekao je Neto na konferenciji za novinare, prenosi Rojters.

Britanski Gardijan objavio je ranije da je najmanje 50 osoba bliskih meksičkom predsedniku možda bilo meta prethodne administracije koja je sisteme za špijuniranje naručila od izraelske grupe NSO.

Indija: zabog pegaza prekidano rad parlamenta

Rad parlamenta Indije opozicija je više puta prekidala, optužujući vladu Narendre Modija da je koristila izraelski softver Pegaz za špijuniranje političkih protivnika, novinara i aktivista.

Na listi potencijalnih meta nalazi se najmanje 40 indijskih novinara, visoki funkcioner opozicione Kongresne partije Rahul Gandi, i vodeći indijski virusolog.

NSO: aplikacija je za borbu protiv kriminala i terorizma

NSO grupa je porekla da je ikada imala "listu potencijalnih meta postojećih i prošlih" i označila izveštaj Zabranjenih priča "u potpunosti pogrešnim pretpostavkama i neosnovanim teorijama".

NSO kompanija je rekla da se aplikacija koristi za borbu protiv kriminala i terorizama, a informacije iz istrage označila je kao klevetu da vladine agencije prikupljaju podatke o novinarima, političarima i aktivistima za ljudska prava, dok su kasnije programeri aplikacije priznali mogućnost zloupotrebe od strane nekih klijenata kompanije.

profimedia0622580348-nso.jpg
Foto: Profimedia / JOEL SAGET / NSO

FT: Pegaz krade podatke, uključuje kamere i snimače

List Fajnenšel tajms (The Financial Times) u svom uredničkom komentaru navodi da špijunski softver "Pegaz" omogućava korisniku da prodre u najmračnije uglove pametnih telefona – lične podatke, privatne poruke, slike i liste kontakata i može da uključi kamere i snimače.

Tehnologija je, dodaje list, osmišljena da cilja teroriste i kriminalne grupe, ali je navodno postala sredstvo za države da špijuniraju kritičare, disidente i druge.

Godinama je globalna špijunska industrija poslovala iz senke, izložena samo organizacijama za ljudska prava i novinarima. Industrija tvrdi da se radi o borbi protiv kriminala i terorizma.

Međutim, članovi industrije je često prodaju vladama koje izjednačavaju "kriminal" i "teror" s "kritičarima" i "neslaganjem", napisali su za Vašington post (The Washington Post) profesor prava na Univerzitetu Kalifornija Dejvid Kej (Kaye) i Maritje Šake (Marietje Schaake), direktorka za međunarodnu politiku u Centru za sajber politiku Univerziteta Stanford.

Kurir.rs / Agencije,

Foto: EPA/DENIS BALIBOUSE, Profimedia, EPA / JOHN THYS