Turisti će ovu sezonu u popularnom turskom letovalištu Bodrumu pamtiti ne po suncu i toplom moru, kupanju i opštanju, nego po dimu, vatrenim plamenovima koji gutaju borovu šumu na brdima iznad grada, gust dim koji pokriva plavičasto nebo i evakuaciji uz vatrogasne sirene i helikoptere koji gase požar.

Ceo svet danas popodne obišla je informacija da je u bridima iznad Bodruma buknulo nekoliko požara koji su se munjevito proširili zahvaljujući četinarima. Vatreni plamenovi su se visoko dizali u vis što je stvaralo utisak da se požar munjevito proširo i stigao do prvih hotela.

00:38
Požar u Bodrumu Izvor: Kurir 

Na snimicima koji su se pojavili mogla se videti gomila turista koji sa koferima jure ulicom.

Na snimicima se može videti da je nebo nad Bodrumom bukvalno crno od dima, da veliki broj turista stoji na ulici i ne zna šta da radi i kuda da ide. Kako se vidi policija pokušava da održi red da se spreči panika i veći haos na ulici ograničavajući saobraćaj kako bi put bio prohodan za vatrogasce.

Na izlasku iz Bodruma u poslednjim sekundima snimka se vidi brodo celo koje je plamenu.

Na nekim snimcima takođe vidljivo je da je krivac za brzo širenje vatre bio jak vetar koji je plamen širio. A na nekim snimcima se vidi nadljudska borba vatrogasaca sa plamenom, a posebno onih koji sa vodenim topovima pokušavaju polivanjem preostale vegetacije spreče širenje vatre.

U toku dana osim helikoptera u akciju suzbijanja vatre uključili su se i avioni amfivije Beriev Be-200.

Ambasador Srbije u Turskoj Zoran Marković izjavio je večeras da su svi srpski turisti koji se nalaze u Bodrumu dobro, da niko nije ugrožen, niti povređen, kao i da nema dramatičnog razvoja događaja zbog požara.

"Jutros su dva aviona sa 300 srpskih građana sletela u Bodrum, skoro svi su u svojim hotelima. Tri porodice nisu otišle u sobe hotela koje su rezervisale, već su premeštene u druge hotele, a u pitanju je između šest i 12 ljudi. Postoje još neke porodice koje su ranije došle i one su premeštene u druge hotele privremeno", rekao je Marković za Tanjug.

On naglašava da nisu evakuisani samo srpski turisti, već svi.

"Radi se o oko 3.000 ljudi, uglavnom iz Rusije i Ukrajine, a evakuisani su iz bezbednosnih razloga, jer vetar nanosi dim ka hotelima, a moguća su i isključenja struje tokom noći", dodaje ambasador.

Marković kaže i da se situacija smiruje.

"Od 98 požara, 88 je pod potpunom kontrolom, ostalo su manja žarišta, pa se vatrogasci trude da i preostalih deset stave pod kontrolu. Rusi pomažu avionima, vidim u turskim medijima i da su se azerbejdžanski vatrogasci priključili. Na svu muku oko pandemije, pojavili su se i požari", konstatovao je Marković.

On je poručio svim srpskim građanima, ukoliko bude potrebe da se jave ambasadi Srbije u Ankari.

"Dosad niko nije pozvao da zatraži pomoć. Moj telefon je dostupan 24 sata dnevno, mogu da me pozovu, mi iz ambasade smo tu ako zatreba. Situacija se smiruje, ali istina, nikome nije prijatno da vidi vatru na 500 metara od sebe i crni dim kako ide ka njemu", kaže Marković.

Srpski ambasador je preneo da je dosad stradalo šest turskih državljana, a kako je rekao, jedan je stradao u Marmarisu, dvoje u selima na putu ka Antaliji.

Kada je reč o stranim turistima, dodaje, nema nastradalih.

Kurir.rs/A.Mlakar/Tanjug