Letnji šumski požari već su prouzrokovali rekordna emitovanja CO2 u ruskoj sibirskoj regiji Jakutiji, a sezona požara potrajaće nedeljama, objavila je u sredu evropska agencija Kopernikus.

Stručnjaci strahuju da bi požari, izazvani vrućinama, mogli da otope permafrost i oslobode još više ugljen-dioksida koji se nalazi u smrznutoj tundri.

Ovogodišnji požari do sada su u Jakutiji progutali više od 4,2 miliona hektara, a dim je ove nedelje stigao sve do Severnog pola.

Emisije štetnih gasova od juna iznose više od 505 megatona ekvivalenta ugljen-dioksida, procenjuje Kopernikus, program EU za posmatranje Zemlje.

w-57057545.jpg
EPA-EFE/RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY 

To je već više od prošlogodišnjeg rekorda od ukupno 450 megatona za celu požarnu sezonu, rekao je naučnik Kopernikusa Mark Parington.

Jakutija se nalazi u severoistočnom Sibiru i najveća je ruska regija poznata po tundri i oštrim zimama. Da je nezavisna, bila bi osma najveća zemlja na svetu.

pozar-u-rusiji.jpg
Maxim Slutsky / TASS / Profimedia 

Iako su šumski požari deo prirodnog šumskog ciklusa u tom području, naučnici su zaprepašćeni razmerima i intenzitetom požara poslednjih godina.

To se podudara sa jakim zagrevanjem Arktika gde prosečne temperature rastu više od tri puta brže nego u ostatku sveta.

Kurir.rs/Jutarnji list